Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej

16.08.2018
czwartek

W krainie absurdu

16 sierpnia 2018, czwartek,

Czy współczesna Polska jest krajem świeckim? Wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo wygłoszone 15 sierpnia w zasadzie nie pozostawiają wątpliwości co do tego, jaka jest odpowiedź na to pytanie.

Prezydent, opisując zwycięstwo wojsk polskich w 1920 r., podkreślał, że miały na nie wpływ dwa czynniki: pierwszy to wsparcie Matki Boskiej, drugi to czynnik ludzki. Prezydent stwierdził: „Mówimy czasem, że te 98 lat temu tutaj, na przedpolach Warszawy, zdarzył się cud nad Wisłą. Owszem, z całą pewnością był tam na pewno element cudu. Wierzący powiedzą: <>. (…) Ale wiemy doskonale, że to tylko jeden z elementów sukcesu. Drugim był geniusz dowódców, męstwo żołnierzy, a przede wszystkim ich umiejętności. I te właśnie czynniki zdecydowały o tym, że Polska zwyciężyła”. Andrzej Duda zakończył swoje wystąpienie: „Niech Pan Bóg ma w opiece Wojsko Polskie! Niech Pan Bóg ma w opiece naszą ojczyznę! Niech żyje Polska! Niech żyje Wojsko Polskie!”.

Tak samo o przyczynach zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej mówił abp Wacław Depo: „To był przełomowy moment obrony cywilizacji europejskiej, w której trwamy od pokoleń. Nie wszyscy chcą to uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej i cudem jedności Polaków, broniących po wielu latach zaborów odzyskanej ojczyzny”. Biskup dodał także z zaniepokojeniem: „Bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi konstytucja, a nie Ewangelia, że konstytucja ma iść przed Ewangelią”.

Premier Mateusz Morawiecki już wcześniej zawierzył Polskę Matce Boskiej. Na początku lipca na Jasnej Górze Morawiecki apelował: „Jasna Góra, Czarna Madonna, Nasza Matko, miej w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały”, a w 2017 r. podczas wykładu wygłoszonego w Wyższej Szkole Kultury Medialnej i Społecznej o. Rydzyka nawoływał: „Niech wisząca tu Matka Boska Nieustającej Pomocy wspiera nas i stoi przy nas w naszych działaniach”.

W tym kontekście nie powinno dziwić, że podczas mszy kończącej Pielgrzymki Służby Zdrowia — jak podała Katolicka Agencja Informacyjna — „został wypowiedziany Akt Zawierzenia Polskiej Służby Zdrowia Matce Bożej”. Podobnie nie może zaskakiwać, że „Grupa Energa, decyzją zarządu, postanowiła zawierzyć się Bożej opatrzności i Matce Najświętszej Gromnicznej” – jak mówił ks. proboszcz Kazimierz Wojciechowski podczas specjalnej mszy świętej dla pracowników firmy. Wiceprezes spółki tłumaczył, że ma nadzieję, że firmie nie zabraknie „bożego prądu, tego bożego światła” oraz że firma „będzie się rozwijać, będzie bezpieczna i chroniona pomocą Bożą i wszystkich świętych”.

A jeszcze w 2016 r. wicepremier Jarosław Gowin tłumaczył, że podczas mszy, na której ogłoszono Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, prezydent Andrzej Duda i ówczesna premier Beata Szydło śluby składali „prywatnie”, a nie „jako reprezentanci państwa”.

* „W oparach absurdu” to zbiór tekstów autorstwa Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego publikowanych w latach 20. XX w. w dodatkach primaaprilisowych do „Kuriera Porannego”. We wstępie do książki Słonimski nazywał publikowane teksty „nonsensami” i „bredniami”, a ich pisanie „wyprawą w krainę absurdu”.

Cytowane wyżej wypowiedzi były wygłaszane całkiem na poważnie. Najwyraźniej zdążyliśmy się już wyprawić „w krainę absurdu”.

[zdjęcie: Newsweek]

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 12

Dodaj komentarz »
 1. Niepodległa Polska? To dlaczego prawo unijne i konkordat są ważniejsze niż prawo polskie i dlaczego ‎stacjonują u nas obce wojska?‎

 2. współczuję, że musi Pani czytać – lub słuchać , takie wystąpienia. Cóż takie życie.
  Polska dawno odeszła od świeckości, oficjele różnych szczebli wcale się tym nie kryją. Ale sprawa ma drugie dno, im więcej celebry tym mniejszy ona odnosi skutek. Jedna znajoma (wierząca) trafnie zauważyła, im więcej krzyży w urzędach, tym mniej w domach.
  Czy te cytowane przez Panią wypowiedzi są na poważnie? Mam wątpliwość, czy wszyscy wierzą w to co mówią, ale konwencja obowiązuję. Polska zresztą zawsze była pełna hipokryzji.
  Dla mnie cytowane wypowiedzi, logicznie to czysty absurd, ale w odróżnieniu od tekstów Słonimskiego – mało śmieszny

 3. Pani problemy wynikają z braku miłości. Wystarczy się nawrócić i pokochać Kościół święty, Polskę i Polaków.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nie ma większej miłości, jak oddać życie swoje, za uratowanie życia bliźniego

 6. 01 kwietnia 1656 we Lwowie Krol Jan Kazimierz intronizowal Marie, Matke Boska na Krolowa Polski.
  09 listopada 2016 w Lagiewnikach z udzialem Prezydenta A. Dudy intronizowano Jezusa Chrystusa na Krola Polski.
  Jest rok 2018 i mamy niezreczna sytuacje: jest Krolowa Polski i jej Syn – Krol Polski. Syn Krolowej powinien miec stanowisko Krolewicza albo Ksiecia ale nie Krola. Jedna Korona i dwie glowy, rownie wazne i zasluzone dla Rzeczpospolitej numer kolejny. Widze powazny konflikt na najwyzszym szczeblu zarzadzania Polska.
  Co na to eksperci???

 7. @Jacek NH
  powodzenia !

 8. @anglista
  Nie kpij

 9. Pocieszę Panią. Pan prezydent Duda jedzie do Australii, miał przywieść fregaty ( w Australii mieli je zatopić na rafie), ale teraz kontakt upadł, najważniejszym etapem wizyty będzie wizyta w Sanktuarium NMP w Sydney. Ufam, ze powierzy obronę naszego wybrzeża NMP .
  Będzie dużo bezpieczniej no i bez porównania taniej.
  Pytanie co jest bardziej racjonalne (lub absurdalne) ochrona NMP czy ochrona na starych statkach obsługiwanych przez naszych polskich marynarzy

 10. Ksiądz DEPO-przełomowy moment w obronie cywilizacji europejskiej.-Uprzejmie przypominam kśiędzu ,że ta cywilizacja zabrała nam wolność na 120 lat.I proszę o wytłumacznie ,dlaczego Matka Boska nam nie pomogła?I czy pomaga też dobrej zmianie?

 11. Cuda, cuda… połowę defilady zajęli przebierańcy (miłośnicy różnych formacji wojskowych sprzed lat), w części „poważnej” pokazano Wojska Obrony Terytorialnej wyposażone w „squady”, które nadają się do przejażdżek dla relaksu dla miłośników motoryzacji. Najpoważniej wyglądały darowane stare niemieckie Leopardy. Na tym tle pompatyczne mowy „wodzów” są, delikatnie mówiąc, zabawne.

 12. …kosciol katolicki wykrzyczal ze to Cud !!! i przywlaszczyl sobie zwyciestwo !! jednoczesnie umniejszyl bohaterstwo tysiecy zolnierzy poleglych w walce o Warszawe !!
  Kto poznal Biblie to wie ze tylko Bog czyni Cuda !!! aposrednikiem jedynym jest Jezus !!!!

 13. Przecież tych bredni się czytać nie da. Tylko dlaczego, stawiam pytanie, te wszystkie osoby boskie mające, rzekomo takie MOCE (nadprzyrodzone) ,dopuściły do zaborów, dopuszczają w ogóle do krzywdzenia swoich wyznawców? Jeśli nasz naród wsłuchuje się i wierzy w te brednie to znaczy ,że zasługuje na to co mu się przydarza i dobrze mu tak.

css.php