Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej

14.11.2017
wtorek

Między niewiedzą a poparciem

14 listopada 2017, wtorek,

11 listopada w Marszu Niepodległości przeszło przez Warszawę ok. 60 tysięcy osób. Maszerowali młodzi mężczyźni z zasłoniętymi twarzami, niosący banery z hasłami: „Czysta krew” czy „Biała Europa” i skandujący „Śmierć wrogom ojczyzny”. Maszerowały rodziny z dziećmi, starsze panie i starsi panowie, młodzież i dorośli z biało-czerwonymi opaskami i znakami Polski Walczącej. Trudno rozstrzygnąć, czy bardziej przerażająca i przygnębiająca była obecność na marszu faszyzujących radykałów czy „zwykłych ludzi”.

Dlaczego ci „zwykli ludzie” zdecydowali się wziąć udział w Marszu Niepodległości?

Może rodzice, zabierając dzieci na marsz, nie byli świadomi, że wydarzenie to jest inicjowane przez organizacje jawnie nawiązujące do przedwojennych faszyzujących ONR i Młodzieży Wszechpolskiej? Może maszerujące starsze panie i starsi panowie nie wiedzieli, że „goście z zagranicy” zaproszeni do wzięcia udziału w wydarzeniu to przedstawiciele skrajnych prawicowych organizacji, np. włoskiej Forza Nova, węgierskiego Jobbik czy Naszej Słowacji z Marianem Kotlebą (nazywanym „słowackim führerem”) na czele? Może dla noszących znak Polski Walczącej na opaskach lub koszulkach symboliczne znaczenie falangi czy krzyża celtyckiego jest nieznane? Może po prostu w niewiedzy i nieświadomości maszerowali, aby demonstrować swój patriotyzm?

A może jednak rozpoznawali znaczenie haseł i chociaż niektórych symboli, może nawet było to dla nich niekomfortowe, ale skoro już przyszli, to konsekwentnie maszerowali do końca? Przecież nie wycofają się nagle z idącego w jednym kierunku tłumu. A może uznali, że skandowane obok nich „Biała siła, Ku Klux Klan”, „Narodowy socjalizm”, „Sieg heil” (o takich hasłach pisał publicysta „DoRzeczy”) to jedynie wybryki grup nie do końca trzeźwych młodych mężczyzn, które są zupełnie nieistotne w zestawieniu z oficjalną ideą marszu zawartą w zdaniu: „My chcemy Boga”? Może pomyśleli, że agresywne zachowania niektórych uczestników marszu, którzy lżyli i uderzali kobiety protestujące przeciwko faszyzmowi, jest wprawdzie nieprzyjemnym, ale jednak mało ważnym epizodem w tym wielkim patriotycznym wydarzeniu? Może wyszli z założenia, że to specyficzna „cena”, którą trzeba zapłacić za możliwość manifestowania dumy narodowej i „wstawania z kolan”?

Są jednak jeszcze dwie inne możliwe odpowiedzi na pytanie o powody, dla których „zwykli ludzie” maszerowali razem z tymi, którzy zakładają, że „Europa będzie biała albo bezludna” i skandują „Cała Polska śpiewa z nami, wypier***ć z uchodźcami”. Po pierwsze – może to im wcale nie przeszkadzało. Po drugie – może nawet to popierali.

fot. Chris Niedenthal

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 32

Dodaj komentarz »
 1. Skoro Sejm jednogłośnie czci NSZ, a niemal wszystkie partie prześcigają się w składaniu hołdów Łupaszce, Ogniowi czy Buremu to czego można się ? Skoro ONR i MW są wspierane przez Kościół Kat. to czego można się spodziewać ?

 2. ONR w kościelnych nawach i w sejmie. Międlar sam występuje z KK, bo władze tej instytucji, tak ochoczo zamykające usta pp. Bonieckiemu i Pieronkowi, nie mają odwagi, żeby go z hukiem wywalić. Naprzeciw staje kilkanaście kobiet, kilkudziesięciu Obywateli RP. A w tym momencie słyszę Jakiego, który grzmi na HGW, że chce zdelegalizować wszystkich, którzy myślą inaczej. Nie sposób nie widzieć analogii do lat 30. XX wieku. PiS i KK ponoszą winę za spuszczenie z łańcucha tych emocji i nieustanne podgrzewanie ich. Ale może się okazać, że w pewnym (być może nie tak bardzo odległym) momencie nie będą już w stanie zapanować nad tym, co sami rozpętali.

 3. Skoro Roman Giertych, odtwórca faszystowskiej Młodzieży Wszechpolskiej, minister Edukacji w rządach faszyzującego PiS jest dziś czołowym autorytetem w szeregach liberalnej „opozycji”, jest rodzinnym prawnikiem Prezydenta Europy Tuska, a Andrzej Celiński wzywa do zjednoczenia „opozycji” od Biedronia do Giertycha – to przecież nazizm nie może być taki zły.

  Dodam jeszcze, że Polityka od lat wycina jako naruszenie netykiety wskazywanie na faszyzm PiS-u i polskiej sceny politycznej, faszyści w rodzaju Żaryna, Zybertowicza, Ziemkiewicza, Bosaka to gwiazdy mediów od prawa do lewa z którymi się dyskutuje jak z porządnymi ludźmi, a Michnik, Mazowiecki, Olejnik i ks. Boniecki napisali kiedyś wraz z 60 innymi intelektualistami list poparcia dla Oriany Fallaci prześladowanej we Włoszech za rasizm i wyzwania do palenia meczetów.

  Wiec jak można się czepiać młodzieży, że nie wie co to faszyzm i od urodzenia wie, że nazistowski patriotyzm to w Polsce normalny patriotyzm i powszechna norma?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Z archiwów prywatnych:
  **************************************

  Włoska dziennikarka Oriana Fallaci, znana z wulgarnego rasizmu głosi, że „muzułmańscy imigranci na Zachodzie mnożą się jak szczury” i że – w domyśle – biała kobieta o dobrym guście nie pójdzie do łóżka z Arabem, bezczelnie łże o wielomilionowych demonstracjach we wszystkich krajach muzułmańskich ku czci Osamy ben Ladena po zamachach z 11 września 2001 r. i podżega do pogromów pisząc: „Nie chcę widzieć tego meczetu, to bardzo blisko mojego domu w Toskanii. Nie chcę widzieć minaretu wysokości 24 metrów w miejscowości Giotta, skoro ja w krajach muzułmańskich nie mogę nosić krzyżyka ani mieć Biblii. Jeśli będę dalej żyć, pojadę do przyjaciół w Carrarze, mieście marmurów. Tam jest wielu anarchistów: razem z nimi wezmę materiały wybuchowe i wysadzę ten meczet w powietrze.”

  Kapituła Nagrody Orłów Jana Karskiego nagrodziła panią Fallaci za przejawy „niezłomnej pasji i odwagi mówienia prawdy o czasach, którym daje świadectwo” oraz za „misję sumienia”.

  Nagrodę przyjął w jej imieniu Adam Michnik.

  Pani Fallaci była skarżona za rasizm we Włoszech. Po wniesieniu pozwu przez Adela Smitha, list solidarności z Orianą Fallaci podpisało wiele znanych rasistów polskiego życia publicznego, w tym:

  Henryka Bochniarz,
  ksiądz Adam Boniecki,
  Zbigniew Bujak,
  profesor Janusz Degler,
  Kamil Durczok,
  Władysław Frasyniuk,
  Grzegorz Gauden,
  profesor Bronisław Geremek,
  profesor Maria Janion,
  Bogdan Lis,
  Katarzyna Kolenda-Zaleska,
  profesor Stefan Meller,
  Tadeusz Mazowiecki,
  Adam Michnik,
  profesor Jan Miodek,
  Piotr Najsztub,
  Monika Olejnik,
  Janusz Onyszkiewicz,
  Jerzy Pilch,
  Justyna Pochanke,
  profesor Adam Rotfeld,
  profesor Barbara Skarga,
  Magdalena Środa.

  Wśród sygnatariuszy listu znalazł się początkowo również Lech Wałęsa, który jednakże następnie wycofał swój podpis.
  *****
  Proszę pociągnąć do odpowiedzialności przynajmniej tej moralnej tych propagatorów nienawiści rasowej w Polsce. Inaczej środowiska liberalne mają zero wiarygodności w krytyce nazizmu w Polsce. Sami się od nazistów niczym nie odróżniają.

 6. Ta mloda generacja miala prany mozg przez 30 lat. Nie zna wojny i nie zna prawdziwej historii. Przed ostatnia wojna swiatowa tez maszerowali. A przeciez wyraznie to byl marsz nazistow i faszystow tak jak teraz

 7. Ech…Brak mądrości grozi zdrowiu i rodzi śmierć. Gdyby nie polscy patrioci, to z większości ludu tak nienawidzącego patriotów byłaby tylko kupka popiołu. Zaś gdyby cudem przeżyli, to bez tych polskich patriotów, w Europie mogliby by grać co najwyżej tylko niemieckie marsze. Brak wiedzy rodzi postawy i wypowiedzi jak nijakiego Urbaniaka. To brak szacunku, troski i gotowości do obrony kraju i swojego narodu rodzi ocenę u innych, że można taki naród podbić i wykorzystywać. To brak patriotów ułatwia narodziny ościennego faszyzmu, bo kraj bez patriotów ułatwia ościennym faszystom ekspansję. To polscy patrioci przeciwstawiali się faszyzmowi, kiedy połowa Europy zdecydowała go tolerować, a nawet wspierać i współpracować. To polscy patrioci do końca zwalczali faszyzm, kiedy inni biernie się przyglądali.

 8. _sens ty tak bez sensu.To w okresie międzywojennym nie było polskich faszystów?Ościenni faszyści byli po prostu szybsi.

 9. Takie podstawowe pytanie w stosunku do….dziennikarza.
  Czy Pani byla na manifestacji czy „opisuje” ja Pani na podstawie informacji z innych zaprzyjaznionych redakcji, ktore z kolei powielaja inne relacje…

  Czy widziala Pani np. baner: „Modlmy sie o Holocaust dla Islamu”?
  To nieprzypadkowe ale istotne pytanie.

 10. @ (bez)sens-
  Gdyby nie polscy patrioci , np gen Bór- Komorowski to może Niemcy wymordowaliby jakieś 200 000 Polaków mniej a Warszawa zostałaby pewnie zniszczona w znacznie mniejszym stopniu. Polscy patrioci nawet w obliczu wojny i perspektywy zagłady państwa i narodu nie umieli się ze sobą dogadać. Gdyby potrafili, to być może pozycja Polski pod koniec wojny była by lepsza. Co do wspierania faszyzmu, to Polska wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji. To nie był oczywiście akt wspierania niemieckiego faszyzmu ?
  W czasie wojny polscy patrioci z NSZ strzelali do innych polskich patriotów, którzy mieli pecha wstąpić do niewłaściwej partyzantki…. To ja już wolę nie być patriotą , niż stać w jednym szeregu z nimi….

 11. Straszne, przygnębiające, okropne. „Śmierć wrogom ojczyzny”? Obrzydliwe. Przecież na lewicy „pomoc wrogom ojczyzny” jest najwyższym nakazem. „Biała Europa”? Straszliwe – Europa ma być murzyńsko-arabska, prawda? Wg lewicy nie ma na świecie miejsca dla ludzi o białej skórze o czym świadczy erupcja wściekłości pośród lewicy amerykanskiej po pojawieniu się hasła „It is OK to be white”. No, it is not OK. It is raaaaaaciss.

  Postawa polskiej lewicy jest czymś najobrzydliwszym, co tylko można sobie wyobrazić. A i nacisk jest spory. Obawiam się, że tym razem może się lewicy powieść dzieło likwidacji państwa i narodu polskiego, bo nawet słaby intelektualnie głosik pani Sikorskiej się liczy. Tekst jak żywcem z antyżydowskich ulotek lat 30-ych. Te same chwyty erystyczne, te same „poetyka” i typ argumentacji.

 12. snakeinweb
  14 listopada o godz. 19:49 2008

  Nie przyrównuj Fallaci do gości, których największym marzeniem jest „zaszczytne stanowisko przydupasa faceta z wąsikiem”, że zacytuję Niklasa Franka.

 13. dobry artykul

  @snakeinweb
  Wydaje mi sie ze ci ludzie nie sa w ogole rasistami.

  Ktos ludzie ktorzy sa przeciwko kary smierci a z tego powodu podpisza list wymagajac od politykow zniesienie tej kary smierci (np. jako kara za morderstwo), czy sa z tego powodu mordercami? Chyba nie, bo nie popiera morderstwo tylko mysli ze ta kara nie powinna byc.

  Tak samo ci ktorzy podpisali list wymagajac ze pani Fallici nie powinna byc ukarana za to co napisala, nie popieraja wszystko co ona napisala, tylko popieraja wolnosc slowa.

 14. @Andrzej Falicz, nie byłam na marszu organizowanym przez ONR i MW. cytowane hasła pojawiły się na zdjęciach lub nagraniach z tegorocznego marszu lub zostały podane przez jego świadków (w tym np. publicystę DoRzeczy). jak zapewne Pan zauważył nie pisałam o haśle „Módlmy się o Holokaust dla Islamu”, ponieważ nie znalazłam go na zdjęciach i nagraniach z tego roku. (przy okazji: nie jestem dziennikarką, jestem pracownikiem naukowym. moje teksty nie są reportażami).

 15. Ci ludzie na marszu ewidentnie wszyscy sa kompletnie niewinni. Prawda jest ze lewacy ze zachodu dali im te transparenty. Ludzie na marszu nie byli w stanie czytac co tam byl napisany z drugiej stronie transparentu, no bo ktos ktory trzyma kij transparentu nie widzi co jest napisany z tej drugiej strony. Tylko trzymali bezwinni kij w rekach. 🙂

 16. W ubiegłym roku jakiś mi mignęło, że ktoś ze znajomych, czy raczej znajomych-znajomych był na marszu z dzieckiem i widziałem jego zdjęcia z tego wydarzenia na FB. Miałem wrażenie (wrażenie, nie twierdzę, że sprawę zgłębiałem), że to osoba przekonana, że chodzi o ogólnie akceptowaną imprezę patriotyczną, że jeśli zdarzą się awantury, to tylko przez prowokację „lewaków”. Czyli plus minus średnio — bo bez poparcia dla agresji fizycznej, ale z umiejętnością przymykania oczu na skrajność haseł.

 17. „Maszerowały rodziny z dziećmi,”

  Aktualne określenie na „wyssać antysemityzm i rasizm z mlekiem matki”.

 18. W tym roku można deliberować, wiedzieli nie wiedzieli. Byli przypadkowo, robili to naiwnie z patriotycznego obowiązku. Myśleli, że to oficjalna, rządowa i propaństwowa demonstracja (trzeba przyznać, że Kaczyński nie wypowiada się jednoznacznie na temat tego marszu, przy tych całych bredniach Błaszczaka i TVP), ale za rok nie będzie tłumaczenia. Biorąc udział w tym koszmarze przyznajesz się do faszystowskich „wartości” i to g… mam nadzieję zostanie przy twoim nazwisku na wieku wieków. Twoje dzieci i wnuki będą się ciebie wstydzić tak jak dzieci i wnuki niemieckich nazistów.

 19. @Hmmm
  „Straszne, przygnębiające, okropne. „Śmierć wrogom ojczyzny”? Obrzydliwe. Przecież na lewicy „pomoc wrogom ojczyzny” jest najwyższym nakazem.

  Jestem „wrogiem ojczyzny”, tej „ojczyzny”. I co teraz? Od gnoją z zakrytą twarzą, chustką z trupią czaszką (skojarzenie oczywiste z pewną czapką z daszkiem i tą ozdobą) dostanę kulę w łeb?

 20. @Hmmm:
  Może pra-grzechem skrajnie myślących ludzi jest podział binarny? Że albo miłość, albo nienawiść i nic po środku?
  Świat nie jest binarny.

  Odnosząc się do wymienionych przez Ciebie obszarów:
  > „Śmierć wrogom ojczyzny”? Obrzydliwe. Przecież na lewicy „pomoc wrogom ojczyzny” jest najwyższym nakazem.
  Czy mogę zabijać, albo pomagać? Znana mi etyka (w tym także nauka Kościoła Katolickiego) powiedziałaby, że sprawiedliwa wojna jest usprawiedliwieniem zabijania „wrogów ojczyzny”, ale właściwie tylko ona, jako forma samoobrony.
  Jeśli nie ma więc wojny, to nie możesz (tzn. możesz, ale wtedy grzeszysz) wzywać do zabijania kogokolwiek, albo komukolwiek życzyć śmierci. Chyba, że pragniesz wojny… (Ale znowu, tu paradoks, bo jeśli wojny chcesz i pragniesz, to nie może ona być sprawiedliwa. Sprawiedliwa może być tylko ta, która przychodzi sama, niechciana.)

  > „Biała Europa”? Straszliwe – Europa ma być murzyńsko-arabska, prawda?
  Europa już jest kolorowa. Obok mnie pracuje Polak, będący dzieckiem mieszanym. Przyjmujemy teraz do pracy Kenijczyka. Jeśli chcesz „białej” to co z nimi zrobić?
  Zresztą dlaczego „białej”, a nie na przykład, „noszącej okulary”? Tak na oko, to noszący okulary więcej zarabiają i popełniają mniej przestępstw 😉
  Dlaczego jeden podział jest dla Ciebie normalny, a drugi (mam nadzieję) wydaje się sztuczny?

  > „It is OK to be white”.
  To tak, jakbyś wśród milionerów kolportował hasło: „To dobrze być milionerem”.
  Problem z białą dumą polega na tym, że bieli są de facto uprzywilejowani, głoszenie więc dumy jest zaproszeniem do pogłębienia uprzywilejowania. A przecież wszyscy powinni być równi, w sensie życiowych szans, które przed nimi stoją. Tak, by liczyły się talenty i pracowitość, a nie urodzenie.

 21. @Witold @PAK
  bardzo fajne te Wasze komentarzy. Te argumenty sa naprawde madry.
  Oto Europa-Polska a nie PiS-Polska 🙂

 22. Czas skończyć z rozgrzeszaniem tzw. „zwykłych ludzi” (z podkreśleniem, że maszerowali ” z dziećmi „) za ich udział w marszu narodowców. Proszę zwrócić uwagę, źe było sporo banerów z nazwami małych miejscowości, z których oni przyjechali. Ci „zwykli ludzie” albo są dziecinnie naiwni, albo jawnie identyfikują się z neonazistami. Ani jedno ani drugie nie powinno być powodem do ich rozgrzeszenia. Niech się douczą, jak nie wiedzą, w co wchodzą. Czyźby nie widzieli podobnych pochodów w latach poprzednich? Zwykli Niemcy też poparli Hitlera. Trzeba to ciągle przypominać. Trzeba też przypominać, że J. Kaczyński „Hitlerem” mówił strasząc rodaków roznoszeniem przez uchodźców pierwotniaków i zarazków. Tak o Żydach mówił wódz III Rzeszy. Co zaś do przekonanych polskich rasistów, to jest prawo, które pozwala zakazywać im działalności. Wystarczy je stosować.

 23. W takim kraju jak Polska – w którym wymordowano miliony Żydów, w tym wielu obywateli polskich, jawnie antysemickie hasła, negowanie holocaustu, ale również hasła rasistowskie powinny być prawnie karane. Tego wymaga zwykła przyzwoitość.
  Co do zwykłych ludzi, to oczywiście popierają oni, nawet jeśli formalnie tego nie potwierdzają , tego typu hasła. Jest na to polityczne przyzwolenie od lat. Teraz się to nasila. Nowa interpretacja historii IPNu tylko dodatkowo daje zielone światło da takich odzywek.
  To pierwszy tekst Pani w Polityce jaki czytam, podoba mi się. Pozdrawiam autorkę

 24. „snakeinweb” czy komentarze które pan napisał to dość reprezentatywna próbka pańskiego poczucia humoru ?

 25. Dziekuje Pani za odpowiedz.

  Proponuje zmienic tytul felietonu na
  „Między niewiedzą a …propagandą”

  Rozumiem, ze Pani felieton to rodzaj reportazu z…relacji medialnych.
  Z wybranych zrodel, o okreslonym wydzwieku, celu propagandowym, wyrwanym z kontekstu itp.

  Czy 60 tysiecy „nazistow” i sympatykow… zostalo w sposob obiektywny przedstawionych raczej watpie bo nie oto tu chodzi…
  wobec np. faktu iz…
  „… 300-500 idiotów od „czystej krwi” i „białej Europy” puściło bąka w Warszawie. Co więcej, oni nie cytowali Hessa, czy też innych haseł nazistowskich, oni wymyśllii własne głupkowate hasełka, podszyte topornymi aluzjami.
  I nagle rozpoczął się wyścig cudów.
  Z relacji świadków wynika, że durne transparenty zostały błyskawicznie zwinięte przez straż marszu,
  ale cudownie, we właściwym czasie i miejscu, znalazły się kamery TVN, GW i dalej w ułamku sekundy poszedł następny cud.
  Zdjęcia z „polskim nazizmem” obiegły wszystkie „media zachodnie” MK.

  Okraszone to zostalo nawet haslami, ktorych nie bylo a maja „odpowiedni” i mocny…wydzwiek (kto to bedzie sprawdzal…)
  jak cytowany przeze mnie
  ‚Pray for an Islamic Holocaust’

  Zalaczam doniesienia, ktore ukazaly sie w mediach i ktore widzialem…nawet w Australii…jako doniesienia na podstawie…doniesien itd.
  Wyraznie polski patriotyzm, bo manifestacja byla w swojej zdecydowanej wiekszosc przejawem patriotyzmu – mial w jakis konkretnych celach nabrac koloru brunatnego.
  A mowiac dosadnie obsmarowany goownem, ktorego polscy komentatorzy jak Pani nie zmyja… bo albo tam nie byli albo bynajmniej im akurat na tym nie zalezy.

  I Pani tez bierze udzial w tej akcji…niestety

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-5077259/Poland-defends-Far-right-march-Islamic-holocaust.html
  https://www.alaraby.co.uk/english/blog/2017/11/13/racists-rally-in-poland-for-islamic-holocaust-demonstration
  http://www.independent.co.uk/news/world/europe/poland-far-right-marchers-racist-signs-islamic-holocaust-white-europe-neo-nazis-supremacists-a8052256.html

  Oczywiscie UE nie domaga sie jakiegos szczegolnego potepienia przez niemiecki rzad wydarzen z Hamburga gdzie organizacje lewicowe i anarchistyczne zdemolowalo praktycznie CALE MIASTO.
  Ani mediow nie obiegly filmy i zdjecia pokazujace lewackie bojowki w Warszawie, gdzie lewicowi dzialacze z palamami w rekach i kominiarkami na glowach szykowali sie do rozroby…ktorej podejrzewam ku rozczarowaniu mediow nie udalo sie zorganizowac.
  Polecam
  https://twitter.com/waldemar_kowal/status/930367775146758144

  Moze byc to material na nastepny felieton.

 26. Zeby w pelni zrozumiec o co tu chodzi dodam interesujacy akapit z 156 rezolucji Parlamentu Europejskiego przeciwko polskiemu rzadowi… Zainicjonowanej przez poslow Platformy…

  Oto
  poprawka 10a do rezolucji:
  „Potępia środki represji i akty prześladowania politycznego ze strony władz Polski, wymierzone przeciwko komunistom, antyfaszystom i innym demokratom…”

  No tak…i innym demokratom.

  Z jednej strony postepowa swiatowa demokracja komunistyczna i obrona pigulki dnia nastepnego…a z drugiej polscy faszysci.
  http://www.narodowalodz.pl/wp-content/uploads/2016/11/marsz-niepodleglosci-2015.jpg

  Same bialoczerwone
  i ani jednej niebieskiej czy czerwonej z sierpem i mlotem . Po prostu skandal!

 27. George Weigel, biograf JPII, okreslil go jako „polskiego nacjonaliste” stawiajac znak rownosci z jego patriotyzmem. Jezeli okresle siebie jako nacjonaliste albo narodowca, bede w znakomitym towarzystwie.
  Za rok bede w Warszawie swietowal 100-lecie Niepodleglosci, bede przed Grobem Nieznanego Zolnierza, bede z kims, gdzies maszerowal, chce zobaczyc na warszawskim niebie miliony fajerwerkow.
  Bialo-czerwonych, koniecznie.
  Co sie stalo z tymi co nie sa rasistami, ksenofobami i nacjonalistami ? Gdzie oni sie podziali w tym dniu? Dlaczego ich na ulicach W-wy, miast i miasteczek nie bylo sto razy wiecej od tych „nacjonalistow, rasistow i ksenofobow”? Moze… Niesmialo… Moze te 60-100 tys. w W-wie reprezentowalo tzw. milczaca wiekszosc, hmm… ?
  Ciekawe kim sa ci co nie sa nacjonalistami.
  Jedno mi tylko przychodzi do glowy – to internacjonalisci.
  Dzierzynski, Marchlewski …
  Trzymam z rodzimymi „nacjonalistami i ksenfobami”.
  Mam nadzieje, ze za rok Warszawa jak i caly kraj bedzie bialo-czerwony, milion na ulicach, ze nie bedzie powodow do 20-osobowych „kontrdemonstracji”, jak to bylo w tym roku.

 28. Ob. Marksisto, ksiegarnie sa przepelnione wydawnictwami rzetelnie rozprawiajacami nad wspolczesna historia Polski. Sa rowniez biblioteki, wiec jakie ma obywatel wytlumaczenie piszac glupstwa wczesno-peerelowskie typu; „Co do wspierania faszyzmu, to Polska wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji.”, skoro kazde dziecko juz wie, ze to hieny czeskie i slowackie zajely bezprawnie polskojezyczne Zalozie w czasie kiedy Rz.P. walczyla o przetrwanie z bolszewickim najezdzca. Albo; „Gdyby nie polscy patrioci , np gen Bór- Komorowski to może Niemcy wymordowaliby jakieś 200 000 Polaków mniej a Warszawa zostałaby pewnie zniszczona w znacznie mniejszym stopniu.”
  Kiedy kazde dziecko, nawet na Targowku, wie, ze to dzieki Stalinowi i jego bolszewickim hordom stojacych bezczynnie Powstanie upadlo. Ze to Stalin odmawial ladowania Alianckim bombowcom lecacym z pomoca z W-wie. Ze W-wa rozkazem Hitlera byla zamieniona na Festung Warschau i czekal ja los Festung Breslau.
  Czas sie obywatelowi zatrzymal sie gdzies w okololicach 1955 r.
  I tylko pomyslec, ze z moich podatkow otrzymuje obywatel rente.

 29. No i prosze…pare linkow, pare weryfikowalnych faktow.
  I do akcji wkracza cenzor.

 30. Wlasnie ogladalem film ( zalety intetnetu) jak kobiety zostaly ofiarami faszyzmu polskiego marszu o czym
  ” szeroko pisze prasa”.

  Grupka kilkunastu pan wraz z przypadkowymi…kamerzystami z profesjonalnym sprzetem wepchnala sie w maszerujacy wielotysieczny tlum z polskimi flagami…
  Wyciagnely ukryta plachte z haslem stop faszyzmowi i zablokowaly pochod.
  Po probach odsuniecia ich na bok panie z wrzaskiem polozyly sie na ulicy i zostaly zfilmowanymi ofiarami polskiego faszyzmu. Jedna nawet…zemdlala…

  To troche jak z tymi w kolko pokazywanymi trzema rasistowskimi banerami, ktore straz pochodu szybko usunela.

  Tak wyglada faszystowska Polska …odbiegajaca od standardow europejskich gdzie w Niemczech faszysci sa w Parlamencie i maszeruja spokojnie w rocznice smierci Hessa.
  Nie mowiac o Finlandii czy …Froncie Narodowym we Francji…po prostu Europa.

  Dymiace od podpalonych samochodow przedmiescia czy walki uliczne z faszystowskimi lewakami w zrujnowanym centrum Hamburga.

  Prosilbym o odrobine balansu i obiektywizmu.
  Dzis przynajmniej przebrani policjanci nie wyrywaja kostek brukowych i nie podpalaja budek strazniczych i smietnikow jak za…Platformy

 31. @Falicz

  Krótka piłka. Tak albo nie.
  Czy porządny człowiek może pójść na pochód organizowany przez ONR czy Młodzież Wszechpolską tak jak to było 11.11?

 32. Andrzej Phallus Falicz niezmiennie zasrywa fora swoimi odchodami.

  Faszyzm w Polsce ma się dobrze – rozkwita gdy koniunktura sprzyja.
  Tu nie ma co się certolić.

  – Jesteśmy głosem tych, którzy wbrew wszystkiemu i wszystkim chcą zniszczyć system i na jego gruzach wybudować nowy dom dla naszego narodu! – to fragment manifestu Czarnego Bloku rozsyłanego w internecie przed 11 listopada.

  „Czarny Blok był częścią Marszu Niepodległości, w którym szli sympatycy skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań – Niklot i Szturmowcy. To właśnie oni odpowiadają za faszystowskie i rasistowskie transparenty” – ogłosiła oficjalna marionetkowa TVP info.

 33. @maciekplacek Jestem patriotą, ale nienawidzę faszystów. Dlatego w takim faszystowskim pochodzie jaki Ci się marzy udziału nie wezmę. Jeśli mi starczy odwagi i stanę Ci naprzeciw o co się arogancko napraszasz to nie dlatego, że jestem internacjonalistą tylko dlatego, że jestem polskim patriotą. A Twoimi barwami nie są bynajmniej biel i czerwień tylko jeden i to zupełnie inny kolor.

css.php