Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej

24.07.2017
poniedziałek

Zróbmy sobie* Polskę

24 lipca 2017, poniedziałek,

Prezydent Andrzej Duda nieoczekiwanie zawetował dwie z trzech ustaw dotyczących sądownictwa. To otwiera zupełnie nową sytuację. Właśnie teraz jest doskonały moment na powstanie nowej siły na polskiej scenie politycznej.

Manifestacje, które odbywały się w ostatnich dniach, powiedziały nam wiele o sobie jako o społeczeństwie: pokazały, że jesteśmy w stanie – działając ponad podziałami, niezależnie od wieku, poglądów czy wyznania, niezależnie od wielkości miejsca zamieszkania – stanąć solidarnie i pokojowo w obronie tego, co uznajemy za ważne. Utwierdziły, że możemy się zorganizować i protestować w sprawie wartości, że możemy dać wyraz naszej niezgodzie na łamanie prawa (mam wrażenie, że kwestia sądów była tu kroplą przepełniającą czarę), tak samo jak byliśmy w stanie – przede wszystkim byłyśmy, w ramach „czarnego protestu” – masowo protestować w obronie naszej wolności, godności i bezpieczeństwa.

Manifestacje te pokazały także wyraźnie, że partie opozycyjne – a przynajmniej ich liderzy – są dla coraz większej grupy osób, zaangażowanych w sprawy państwa, coraz mniej wiarygodni lub nawet więcej – są w swojej retoryce coraz bardziej antypatyczni. Chyba najwięcej osób gromadziły te protesty, które były organizowane przez organizacje społeczne, na których nie występowali liderzy partyjni, na których zrezygnowano z partyjnych flag, a w przekazie ze sceny i w hasłach skandowanych przez protestujących dominowały żądania dotyczące przestrzegania prawa, wskazanie na wartości („wolność, równość, demokracja”), a nie nawoływanie do rozliczeń, deklaracje na temat „zjednoczonej opozycji” czy szydzenie z obecnie rządzących.

Manifestacje pokazały również, jak duży jest potencjał w „nowych” i młodych osobach, które potrafią rozsądnie, z szacunkiem, a w dodatku z ogromną pasją i energią, odnosząc się do wartości, a nie do „retoryki anty-PiS”, opowiedzieć o tym, z jakich powodów protestują. Widać było także, że właśnie takie opowieści są oczekiwane. Opowieści o Polsce jako o kraju, który jest otwarty i tolerancyjny, taki po ludzku życzliwy i rzeczywiście gościnny (w końcu „gościnność” to cecha, z której Polscy są najbardziej dumni); jako o kraju, w którym solidarność społeczna przekłada się na rzeczywiste działania podejmowane przez instytucje państwowe na rzecz grup społecznych i osób, które z różnych powodów są w trudniejszej sytuacji życiowej; jako o kraju z którego jesteśmy dumni, a ta duma jest zbudowana na tym, że umiemy się różnić, ale umiemy się szanować, znamy swoją historię (różne jej aspekty), oraz na tym, że raczej umiemy się dogadywać, niż kłócić. To jest oczywiście wizja bardzo idealistyczna, ale wyjątkowo potrzeba nam teraz takiej „nowej” – użyję popularnego pojęcia – narracji o Polsce.

Czy potencjał, który tak wyraźnie ujawnił się w czasie ostatnich manifestacji (i to zarówno po stronie przemawiających, jak i uczestników), przełoży się na powstanie nowej siły politycznej, której przedstawiciele być może będą mieli odmienne zdania, co do kwestii szczegółowych, ale zgodzą się co to pryncypiów – tego, że ta „nowa” Polska musi być zbudowana na otwartości, szacunku i solidarności społecznej? Trudno sobie wyobrazić lepszy moment, żeby zacząć „robić” Polskę od nowa.

* „sobie” w sensie: zróbmy to razem i dla nas wszystkich, nie w znaczeniu: zróbmy to tylko dla siebie.

zdjęcie: Beata Lechowicz

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 28

Dodaj komentarz »
 1. Może spełni się również moje marzenie o demokratycznej Polsce opartej na szacunku do Konstytucji i zasad demokracji i z powszechnymi, równymi i wolnymi wyborami do Sejmu, w których również bezpartyjni i zrzeszeni lokalnie mogą brać oddolnie równy i wolny udział.

  Wolne wybory z pełnią biernych i czynnych praw wyborczych dla każdego obywatela to warunek elementarny i wstępny dla jakiejkolwiek zmiany oraz tworzenia państwa prawa i demokracji.

 2. Zróbmy, zróbmy sobie nową Polskę (za przewodem starych krętaczy).

  A, tak było w PRL-u: od nowa, ciągle tylko odnowa rękoma starych pryków.

 3. pani Gospodyni Bloga,

  od lat powtarzałem moim bliskim, że nową Polske zbudują młodzi ludzie , roczniki po 1989 oraz kobiety. Do tematu wrócę bo muszę lecieć do roboty 😉 na ogrodzie.

  panie snakeinweb,

  nudny pan jest. Ale w jednym panu rację przyznam – całe zło to głosowanie na tzw listy na których tzw miejsca biorące ustala wódz partii. Drugie w którym panu rację przyznam to finansowanie partii z budżetu państwa. Teraz lecę . ogród czeka.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. ” od lat powtarzałem moim bliskim, że nową Polske zbudują młodzi ludzie ”

  Niestety to nie jest mozliwe.

  Mlodzi odziedziczja kraj a raczej pozostalosci po kraju. To juz tylko miejesc na mapie. Wywlaszczone z majatku narodowego. Mlodzi odziedzicaja gigantyczny dlug publiczny po 28 kolejnych latach lajdactwa rzadzacych z milczacym przyzwoleniem pokolenia solidarnego miotu.

  Oni nie beda w stanie ani spalcac tego dlugu ani nawet placic odsetek. I co najgorsze, mlodzi zostali otumanieni religia w szkolach, systemem edukacji i mediami w obcych lapach ktore przygotowaly ich do poddanstwa i niewolnictwa wobec panow na zachodzie.

  Mlodzi zostali wywlaszczeni z wlasnych mozgow. A wiekszosc tych w wieku 18-28 juz nie widzi przyszlosci w Polsce i mysli o emigracji.
  Rezimy ostanich 28 lat zrobily z Polski bantustan, zrodlo taniej sily roboczej pozbawione zdolnosci tworczych i elemtarnych ambicji.

  Polska pedzi w kierunku kompletnej zapasci. Tylko cud moze taka sytuacje zminic.
  Cudem jest ze w bierzacym roku jak na razie budzet ma nadwyzke. To nizbedny element kierunku naprawy. I widac co tzw opozycja robi, chca zawieruchy i tyle.

  W wyniku wybrykow solidarnych w 1980, Polska stracila dwie dekady rozwoju. I dzis jest dzicz ktora z tego nie umie wyciagnac wnioskow. Chca powtorki.

 6. Ależ proszę, taki projekt już jest, tylko mainstream liberalny go zawsze ignorował: https://nowyobywatel.pl/2017/07/24/zegnaj-iii-rp-list-otwarty-do-srodowisk-lewicowych/

 7. @blackley
  Ależ ciebie goni do ogródka. Czy to nie ogródek piwny z tej radości? 😉

 8. @ blackley
  Ja wolę nudną demokrację i praworządność. Jak już wolisz Kaczora i atrakcje ekscytującego szczania w twarz obywatelom przez polityków, to jest już twoje zboczenie. I twój wybór.

  Ja tam wolę moje nudy i nudne marzenia o normalnej demokracji, i to jest mój wybór.

 9. panie snakeinweb-ie ,

  nie umie pan czytać ze zrozumieniem. Wciąż pisze pan od lat jeden post i zdaje się że zatracił pan umiejętność czytania czegokolwiek innego niż pański jeden , jednostajny jak droga konia w kieracie post. Musi pan zdjąć klapy z oczu i się rozejrzeć .

 10. panie axiomie1 ,

  tak naprawdę co to pana obchodzi ? Gdzie Polska pędzi , czy pędzi , czy co jeszcze robi lub nie . Pana tu nie ma. Pan wyjechał z Polski . Proszę nie urządzać nie swojego domu . Niec pan się udziela na blogach / forach w swojej nowej ojczyznie. Tam niech pan alarmuje o deficycie i braku mózgów. – widać że nie bywa pan w Polsce i nie wie pan jak swietni są młodzi ludzie . Proszę się nie wtrącać w nieswoje sprawy. I proszę nie łkać o ”’ wspaniałym prl-u ” który to Solidarność, Wojtyla i CIA rozłozyły . W tym zasranym prl-u robotnik zarabiał 20 usd na miesiąc . Dziś conajmniej 500. Gość z fachem i olejem w głowie 1000 . Razem z sowietami zdeptaliście Polskę , zrobiliście z niej zaplecze dla sowieckiego przemysłu i wielki kołchoz żeby żywić za darmo tę dzicz.

  Więc proszę z łaski swojej nie opowiadać jak to Solidarność zniszczyła swietnie prosperujący kraj. A zresztą skoro tak prosperował ten prl to po co pan wyjechał ?

 11. panie Witoldzie ,

  nie piję piwa. Nie chadzam do tzw ”ogródków piwnych ” . Mam duzy ogród wymagający codziennej troski i pielęgnacji . No wie pan trzeba wykonać dużo czynności dokładnie i o wlaściwej dla nich porze. Nie ma cięzkiej roboty to nie kopalnia.
  Zamiast piwa niech pan spróbuje roboty w ogrodzie. Fajna sprawa.

 12. @blackley
  Wiem co to praca w ogrodzie i bardzo ja lubie, ale dzisiaj i ogrodek piwny jest dobrym miejscem.

 13. @ blackley
  Po co międlisz i bijesz pianę nie na temat skoro w temacie nie masz nic do powiedzena? A alegoria konia z klapkami na oczach, to pasuje raczej do polskiej polityki i polskiego społeczeństwa w ostatnich 27 latach. To jest dopiero nudne. Coś z tą „demokracją” musi być nie w porządku, skoro ludzie czują się w niej nie wiele lepiej niż w faszyzmie i komunizmie.

 14. Mlodzi polacy sa wspaniali. To prawda.

  ‚blackley’,… gdybym ja pozyczl 85 000 zl na twoje konto i bez twojej wiedzy i ty bys poslusznie to splacal razem z odsetkami,…i jeszcze bys placil wysokie podatki i skaladki ZUS na moja emeryture – TO TEZ BYS BYL WSPANIALY !!! Nawet wiecej.

  Ja bym ci dal nawet medal, nawet zloty.

  Jest zadziwiajace ze w 28 roku wolnosci, prokuratura ciagle nie wie ze jest niezalezna ani sady nie wiedza ze sa niezawisle,.. i zbrodnie pedofili ekonomicznej nie sa rozliczane. Mlodych polakow ograbiono na 1100 miliardow zl. To najwieksza afera wszech czasow i ciagle nie widac sprawiedliwosci.

  Te 1100 miliardow zl to zakumulowany dlug publiczny. To glownie pozyczki zaciagane na latanie dziur budzetowych na konto przyszlych pokolen. Bo transformacja byla tak cudowna ze w 28 lat osiagnieto 28 deficytow budzetu. Czyli juz przez 28 polski cud transformacyjny nie potrafi sam siebie utrzymac. Na szczscie mozna bylo okrasc dzieci bo male i nie swiadome.

  ‚blackey’ daj sobie spokoj. Jeszcze tylko dzieci moga sluchac prymitywnych klamstw i jeszcze nakrecanych. $20 doilarow w PRL i $500 teraz. Ale w Polsce waluta jest zlotowka, o tym zapomniales. Ale nawet wtedy zlotowkowy odpowiednik tamtych $20 kupowal tyle co $500 w USA. I nawet wtedy w latach kryzysu z konca lat 1970 kryzys w UsA i na zachodzie Europy byl nawet glebszy. W UsA inflacja 21%, bezrobocie 22%.

  Niestety Polska jest republika klamstwa i obludy. Nawet ynteligenty nie czuja moralnego i etycznego obowiazku aby wypowiadac sie przyzwoicie. Typowy przykadem jest euforia o zielonej wyspie. Kiedy to Donek T oglaszal zielona wyspe i wasalskie media szalaly z radosci bo PKB (zlotowkowy) wzrosl o 0.8% podczas gdy w wiekszosci krajow Europy PKB zmalal,…. rzeczywistosc byla zupelnie inna. Wtedy polski PKB mierzony w dolarach spadl az o 30%. Rok 2009. To tylko jeden z przykladow gigantycznych rozmiarow obludy i klamstwa.

  ‚blackey’, bylo by rowniez przyzwoitoscia gdybys rowniez poprosil polakow mieszkajacych za granica aby nie przysylali do Polski pieniedzy. Zwiekszyl bys swe szanse zjedzenia zywcem. To zaledwie 20-25 miliardow Euro ale co rok. To niewiele ale funduje 5 takich programow jak 500+. To jak ma byc, nie komentowac spraw polskich i nie przysylac pieniedzy ??? Tak ma byc. Czy nie komentowac ale pieniadze przysylac ? Ale skoro tacy jak Bloomberg, Standard & Poor, Finch and Moody komentuja polskie sprawy i nawet nie sa polskimi organizacjami i ty sie nie sprzeciwiasz to dlaczego polacy mieli by nie komentowac ?

  Fakty sa takie, gdyby nie polacy mieszkajacy za granica polacy mieszkajacy w Polsce nie mieli by nawet pojecia co sie w Polsce dzieje. Polska kultura i jezyk maja szanse przetrwac tylko poza granicami Polski.

 15. panie snakinweib-ie,

  to raczej pan – pytany i niepytany , na temat i nie na temat , przy okazji oraz bez okazji wygłasza jedną i tą samą frazę. No , ale to wolny – jeszcze – kraj i to pańskie prawo.

  Demokracja , tak sie składa, wymaga do zastosowania w życiu -demokratów. Znaczy są niezbędni ludzie chcący owej demokracji, chcący w niej zyć . Nie bardzo wiadomo skąd mieliby się w Polsce owi demokraci wziąć w odpowiednich ilościach. Najpierw 400 lat folwarku , następnie 20 lat semi – faszystowsko-post-feudalnego ustroju , następnie 45 lat szuflandii zwanej prl-em czyli sowieckiego bajzlu . W tzw międzyczasie 95 % ludności było niewolnikami – pańszczyzna , nie brali udziału w obrocie gospodarczym , a w społeczeństwie/narodzie panował kult brzydzenia się pieniędzmi .To tak w skrócie. Więcej pan się dowie w ” Prześnionej Rewolucji ” Andrzeja Ledera. Książka nie jest gruba da pan radę . Choć dialogów nie ma więc to pewne utrudnienie….

  Wiec to cud że wogóle jacyś demokraci istnieją , szan . panie.Należy dodać I zgodzić się z panem , że z ”tą demokracją ” bywało i bywa nie najlepiej . Ale szanowny panie , demokracja nie zrobi się sama .Nie zrobi jej ani Kaczyński ani Tusk . Tak się składa , że musimy ja sobie zrobić sami. Co , ku memu zadowoleniu , wlaśnie zaczęło się dziać .

 16. Brawo za wnioski i refleksje , z tą uwagą że hasło „młodzi” niekoniecznie znaczy rozsądni , mądrzy , doświadczeni i otwarte głowy . Zgoda co do sznasy na budowanie innego sytemu , sznasa powstała przy ostanich wyborach gdy zagłosowano przeciwko „ciepłej wodzie” .
  I jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach …czyli jak ma być urządzona ? w/g jakich wzorców i standardów ? czas o tym rozamiać i warto uzmysłowić sobie dlaczego do tej pory nie wzięto wzorów z najlepszych rozwiązań w europie/świecie ? no dlaczego ? pani sobie sama odpowie bo ja wiem i zapewniam panią że mądre głosy i mądrzy ludzie byli także 30 lat temu , 20 czy 10

 17. ” warto uzmysłowić sobie dlaczego do tej pory nie wzięto wzorów z najlepszych rozwiązań w europie/świecie ? no dlaczego ? „.

  Bo w Polsce politycy nie wiedza czego czlowiek potrzebuje zeby normalnie zyc.

  Priorytem ostanich 28 lat bylo ustawienie kraju pod wymogi obcych korporacji. Tak aby obce kprpracje mogly wykorzystac polska tania sile robocza, materialy, infrastrukture, energie i nie zaplacic nawet CIT. Czyli aby obce kporporacje mogly dymac i Polske i polakow. Gdzie tam obcy jeszcze dostawali dotacje z budzetu ktory latal dziury przez okradanie polskich dzieci.

  Dlaczego w normalnych krajach jest normalnie ? Odpowiedz jest prosta. Bo tam nie ma polskich ynteligentow. Polski ynteligent ze swa egzotyczna kwalifikacja nigdzie nie dostanie sie na etat w normalnym kraju a swego biznesu nie zalozy bo co by sprzedawal i dla kogo. Do czyszcznia szamba tez sie nie dstanie bo tam jest konkurencja z calego swiata. Dlatego w normalnych krajach nie ma polskich ynteligentow.

  Dlatego tez w normalnym kraju mlody czlowiek konczy szkole, zdobywa zawod i bez zadnych znajomosci i kumoterstwa znajduje prace. I juz po pierwszej wyplacie jest w stanie zyc samodzielnie. Tak to jest mozliwe bo w normalnych krajach nie ma polskich ynteligentow.

  Normalnosci w Polsce nie nalezy sie spodziewac. Jest za duzo ynteligentow ktorzy maja bardzo negatywny wplyw na masy. Przykladem jest kilka ostanich dni. Sadownictwo w Polsce koszuje az trzy razy wiecej od przecietnej europejskiej i masy protestuja przeciwko reformie.

 18. panie axiomie 1,

  jak mógłby pan się powstrzymać od tykania mnie będę wdzięczny.

  Jak pan to wymyślił , panie znawco Lema ?” Fakty sa takie, gdyby nie polacy mieszkajacy za granica polacy mieszkajacy w Polsce nie mieli by nawet pojecia co sie w Polsce dzieje. Polska kultura i jezyk maja szanse przetrwac tylko poza granicami Polski.” to cytat z pańskiej politgramoty .

  Po pierwsze , panie znawco Lema , Polacy , to zawsze z Wielkiej litery. Po drugie , My Polacy m i e s z k a j ą c y w Polsce dobrze wiemy co się U NAS dzieje .

  Jeśli chodzi o transfery pieniężne od Rodaków zza granicy. Tak się dzieje w biednych państwach , że emigranci wysyłją forsę swoim rodzinom , bliskim , rodzicom . Chcą to wysyłają , wysyłanie bądz niewysyłanie forsy do Polski nie ma nic wspólnego do prawa wybierania władz w Polsce. Owe transfery to P R Y W A T N A sprawa donatorów i beneficjentów. Jesli ktos wysyła to nie rządowi a swoim bliskim , szan . panie.

  Kraj jest biedny bo 1.Polska nigdy nie miała kolonii do rabowania 2. nie prowadziła łupieżczych wojen 3. przespała Oswiecenie i rewolucję przemysłową 4. W czasach prl-u zamiast budować normalny przemysł , gospodarkę i dobrobyt obywateli budowaliście zaplecze sowieckiego przemysłu zbrojeniowego – budowaliście ” fabryki produkujące wyposażenie fabryk czołgłów ” szan panie znawco Lema

  cdn bo idę na ogród

 19. Nieslychane, co najmniej milczaco aprobowal,..rozkradanie majatku narodowego, pasozytnictwo na polskich dzieciach,…. i jeszcze chce byc panam. Raczej nie. Zeby byc panem trzeba cos miec. Co najmniej wlasny rozum.

 20. panie axiomie1,

  istnieje coś takiego jak kultura osobista. Której najwyrazniej, jak widać , pan znawca Lema jest pozbawiony. Więc szan . panie na to mamy kulturę osobistą i cywilizowane normy postępowania żeby odróżniać się jakoś od ludozerców. Ale człowiek zachwalający prl , fantazjujący o rzekomej potędze tego nieudanego , kosztownego sowieckiego eksperymentu na Polakach – z dużej litery Polacy , panie znawco Lema – ma rozum ludozercy .

  Więc panie znawco , za prl-u robotnik zarabiał 20 dolarów miesięcznie. Oczywiście zaraz zacznie pan łkać że ” wszystko wszyscy mogli kupić bo było tanio ” . No więc panie znawco , nikt niczego nie mógł tak poprostu kupić i nie było tanio. Żeby coś kupić trzeba było zeby to ” coś ” było w sklepie mozliwe do kupienia . Tak jak dziś – chce pan bułkę kupuje pan bułkę tak poprostu , chce pan auto – pyk do sklepu i jest auto . Chce pan butelkę wódki – proszę bardzo , jak ma pan zdrowie do picia może pan kupić i sześć kartonów. Za prl bulki bywały czasami w sklepach . Auta były na talony , ktore dostawali jedynie tzw ” zasłużeni towarzysze. Wódkę zaś , zwyczajny obywatel mógł kupić w ilości zdaje się , 1 albo 2 butelki miesięcznie za okazaniem kartek uprawniajacych do zakupu. Więc za pieniadze polskie , za złotówki nie mozna było za wiele kupić .
  Za prl, panie znawco , jedynym miejscem gdzie mozna było kupić w/w towary był tzw PEWEX- TO BYŁ szczyt prl-owskiej obłudy i ściemniania , Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego …..luuudzieeeeeeeeeee…..Władza ” eksportowała ” swoim obywatelom różne towary ..W pewexie za dolary kupowało się bez problemu . Ale wódka kosztowala 1 dolara , Więc robotnik mógł za wypłatę kupić 20 butelek alkoholu. Taka była prawda , panie znawco , cały prl dolar był prawdziwym , jedynym i ostatecznym parametrem gospodarki . Proszę nie kłamać , że był jakiś inny parametr . Nie było . Reszta ” parametrów ” to było zwyczajne oszustwo , które , jak widać , wciąż pan rozpowszechnia , panie znawco Lema .

 21. blackley
  25 lipca o godz. 21:22 1957
  Nigdy nie przeczytalem ani ksiazki ani publikacji Lema a jego fantazjologia nigdy mnie nie interesowala. I tylko to wskazuje co warte sa twoje argumenty.

  Widac na blogach walesa sie ‚Kowalski’ ktory ma doktorat w lemologii nie-stosowanej. To znim mozesz o Lemie podyskutowac.

  Twe argumenty to sa brednie i nic wiecej. Nie dziwi mnie. Po 28 latach prania mozgow,… czego sie spodziewac. To tylko wskazuje ze aby Polske naprawic potrzebni sa fachowcy z zagranicy. Bo w Polsce ich nie ma. Gdzie tam, po 28 latach prania mozgow niewiele osob potrafi racjonalnie myslec. Przyklad, polskie sadownictwo i tzw sprawiedliwosc kosztuja az trzy razy wiecej od europejskiej przecietnej i polacy, meczennicy i nieszczesnicy i KC redakcji Polityki demonstruja w obronie tego niechlujstwa. Dlatego tez im szybciej chinczycy i murzyni przyjda tym szybciej zacznie sie proces naprawczy tego umeczonego kraju.

  Atakujesz komunizm, podobno PRL byla komunistyczna. Chiny wskazuja ze nie masz racji. Komunizm ma sie swietnie i nawet jeszcze lepiej. Nawet Korea Polnocna jest przykladem ktorej sukcesow polski meczennik powinien zazdroscic gdyby myslal racjonalnie. Krotko, co Polska moze sprzedac Koreii Polnocnej ? Jablka. To jedyny polski i technologicznie zaawansowany produkt Polaka ma na eksport. Co Korea Polnocna moze sprzedac Polsce ? Elektrownie atomowa. (bardzo potrzebna)

  W tamtych czasas PRL ktere krytykujesz, to nie uczciwe wywody, gdy sie strajkuje to sie nie produkuje i wszytkiego brak. Dzieci w III swiecie to rozumia ale nie polak. Oczywiscie byly bledy. I niczego na podstawie tymtych bledow sie nie nauczono. Wtedy towarzysz Edward, wyksztalcenie podstawowe mial dyktatorska wladze. Glupek i dyktator zawsze doprowadzi do kleski. I tak tez jest w ciagu ostanich 28 lat. Byl sobie prezydent z podstawowka i premier ktory nawet nie mial podastwowki Ca za Dream Team (Walesa-Mazowiecki) dla judaszy z zewnatrz i wewnatrz. I wtedy popelniono bledy za ktore poalcy beda placic przez nastepne 150 lat jezeli wgole Polska bedzie istniala.
  I byl Donek T, ktory nawet kioskiem Ruchu nie kierowal i stal sie dyktatorem Polski. Rezultat 400 mld zl ukradzione i polskie dzieci zadluzone o dodatowe 500 mld zl. 900 mld zl strat w 8 lat !!!

  I co ? Donek T ciagle jest bohaterem oglupionych mass. I oglupione masy ciagle nie chca aby obowiazywal wymog minimalnych kwalifikacji na najwyzszych stanowiskach publicznych. Polacy ciagle nie wiedza ze dupek na najwyzszym stanowisku publicznym potrafi tylko szkodzic za co placa wszscy, jest gorszy od wojny.

  Wtedy Reagan i Thatcher w swoich krajach pokazali jak nalezy sie rozprawiac ze strajkami a w Polsce chcieli zawieruchy. Zachod ciagle chce tego samego, balaganu w Polsce.

  Twoj skowyt przeciwko PRL powinien sie juz dawno skonczyc. To jest gdybys pozbyl sie obludy. Wtedy w UsA sytuacja byla jeszcze gorsza, pisalem, nie zrozumiales co jest jednak zrozumiale. Dzis w USA 47 milionow ludzi dostaje kartki zywnosciowe. Cale 323 milionow mieszkancow UsA dostaje zapomogi zywnosciowe i juz od roku 1923. Odbywa sie to po przez zapomogi dla rolnictwa i na koszt deficytow budzetu. Bez tej zapomigi hamburger kosztowal by 30% wiecej. Nawet w Koreii Polnocnej nie jest az tak tragicznie.

  Nie apeluje o wiecej rozwagi bo jest to pojecie obce.

 22. Panie axiomie1,

  do mnie proszę zwracać się ” proszę pana” . Nie znam pana, nie piłem z panem wódki , wogóle nie mam i nie chcę mieć z panem nic wspólnego . W Polsce jest taki zwyczaj , że do obcych nam ludzi zwracamy się ” proszę pana” .Widać dawno pan nie był w Polsce bo 1.nie zna pan zwyczajów tu panujących , 2. nie rozumie pan języka polskiego

  Nie mam pojęcia co ma głowie człowiek stawiający Koreę Północną za wzór. Debil , idiota, skurwysyn to chyba wciąż niewystarczająco obrazliwe słowa dla takiego osobnika. Tak na marginesie szan.panie , czemu wyjechał pan do zachodniego kraju w którym wiadomo co to prawa człowieka , w którym są niezawisłe sądy i wktórym nie ma obozów koncentracyjnych ? Czemu nie pojechał pan do Korei Północnej albo do Chin ?

  Szanowny panie prl znam dobrze i aż za dobrze. Żyłem w tym sowieckim bajzlu wystarczająco długo by go dobrze poznać . Więc proszę sobie darować łkania o ” praniu mozgu ” . Doskonale pamiętam ten” dobrobyt ” z tzw ” autopsji” .

  Jabłka polskie są chyba najtańsze na swiecie. Tak się sklada że mieszkam na wsi gdzie kilka osób si,e tym zajmuje i doskonale wiem o czym mówię . A pan zwyczajnie kłamie że nasze jabłka są droższe trzy razy od innych w europie. W jakim celu pan kłamie szan. panie? Czy ktoś panu płaci za kłamanie ? Czy tak poprostu lubi pan kłamać ?

  My , Polacy – przez duże ”P” sami sobie damy radę . Ludzie , którzy wyjechali z Polski nie mają prawa mówić nam co mamy robic – nawet jeśli przysyłają forsę do Polski. Skoro uważa pan , że ” ten kraj ” jest tak umęczony to czemu pan nie przyjedzie go naprawiać ? Ja wiem czemu – pańskie ” koreańskie ” rady i pomysły moga spowodować najwyżej otrzymanie przez pana parę kopów w doopę i nic więcej . Może podrzuci panj jakąś”północno- koreańską ” ideę w swojej nowej ojczyznie ?

  ps. Nigdy nie wspominałem o D.Tusku . W jakim celu pan przywołuje w/w człowieka ? Pańska osobista niechęc do tego polityka wogóle mnie nie interesuje , panie wielbicielu Korei Północnej . Szkoda że wielbi ją pan na odległość . Czemu pan tam nie jedzie tylko sobie wygodnie zyje w jakimś zachodnim kraju ? Pólnocna Korea czeka na pana , szybko niech pan jedzie popróbować tego raju.

 23. Szanowna Pani Redaktor, zgadzam się z Panią, że możemy zrobić sobie nową Polską. Dzisiaj, po wielodniowych manifestacjach w ponad 150 miastach i miasteczkach, w których uczestniczyło paręset tysięcy obywateli III RP widać olbrzymi potencjał kapitału społecznego. Tego nie można lekceważyć. To jest miesiąc rewolucji obywatelskiej. Lipiec 2017 r. przechodzi do najnowszej historii Polski. Tak trzymać! Dalej trzeba wołać na demonstracjach:” Wolność, Równość, Demokracja”, „Solidarność naszą bronią”, „KONSTYTUCJA!”

 24. blackley, koncze z toba dyskusje. To jest belkot co tu publikujesz. To jeden ze wskaznikow polskiej tragedii. I nie jestes zadnym panem, wypranym mozgiem i tyle.

 25. a to przeoczyłem ”Wtedy w UsA sytuacja byla jeszcze gorsza, pisalem, nie zrozumiales co jest jednak zrozumiale”

  Należy rozumieć, że w USA tzw ” sytuacja ” była jeszcze gorsza niż w prl-u . Ale kiedy panie szanowny ta sytuacja w USA była gorsza niż w Polsce ? Choć w sumie pańska odpowiedz jest bez znaczenia. Skoro sytuacja wUSA była jeszcze gorsza niż w prl to czemu tyle milionów ludzi uciekło z prl do USA własnie? Czemu z prl-u ludzie uciekali do USA, Kanady, Australii, Szwecji , Niemiec ? A nie do Korei którą tak pan zachwycony? Albo do Chin ? Albo do Rosji gdzie z zapałem komunizm wdrażano przez tyle lat? Ludzie byli tacy głupi , ci ”polacy ” jak pan na nieprzyzwoitość pisać , że zamiast do komunistycznych rajów Korei, Chin albo Rosji wybierali zgniły kapitalizm …patrz pan , jakie te ludzie ciemne ….chociaż może nie tak bardzo ciemni- pan zdaje się też nie wyjechał do Korei, Chin ani Rosji ? Skoro w USA jest tak zle , ze nawet , cytuję ” w Korei nie jest tak tragicznie ” to może uswiadomi pan Rodaków i zorganizuje pan jakiś masowy exodus na trasie USA-Korea Północna ? Do dzieła , szan panie , niech pan zacznie swoją wielką akcję. Ciekaw jestem reakcji ludzi , którym zacznie pan opowiadać swój blekot.

 26. Nawet nie wiem jak to nazwac. Hipokryzja do potegi 25!

  Dzis Polska, podobno wolna, podobno niezalezna, podobno niepodlegla,….podobno suwerenna i podobno prosperujaca jak nigdy w historii.

  A co mamy, Bruksela daje rozkazy, Nato daje rozkazy, Waszyngton daje rozkazy, Berlin daje rozkazy,.Watykan daje rozkazy, kazda z wiekszych korporacji swiata daje rozkazy, Soros daje rozkazy,….dlug publiczny siega juz 1100 mld zl, dlug gospodarstw domowych na podobnym poziome, dlug handlowy 100 mld zl, dlugi samorzadow tez okolo 100 mld zl i zobowiazania ZUS bez pokrycia na nastepne 2500 mld zl, 5 milionow ludzi ucieklo za granice,…. majatek narodowy przelajdaczony, ziemia, nieruchomosci, rozkradzione, przechulane i wyludzone,…. Bruksela zatwiedza polski budzet !!!
  Dzietnosc polakow na poziomie 50% dzietnosci z lat Generalnej Guberni !!!

  Ha ha, Bruksela zatwierdza budzet kraju podobno wolnego, podobno niepodleglego, podobno suwerennego,…. i jeszcz daje pieniazki i jeszcze mowi jak moga byc wydane. Tak aby Niemcy na tym zyskaly.

  Partyjne listy wyborcze zatwierdza Watykan, Washingron, Bruksela i Berlin,.. tak aby nie wlasciwych ludzi nie **wybrano** do Sejmu, partyjna trzoda jezdzi do USA na szkolenia, orientacje, agitacje i zaszczucie,…. Obce wojska okupuja Polske, obcy prowadza tajne wiezienia,… Nawet obcy maja prawo strzelac do polakow w Polsce i nawet nie musi byc ani wojny ani stanu wyjatkowego. Ustawa 1066 o ktorej 99% polakow mieszkajacych w Polsce nawet nie slyszalo.

  I co,… Bosze jak bylo zle w komunie, slyszymy. Jak wszyscy cierpieli, jak sie meczyli.

  Coz to za meczarnie byly, okupacja,… a jak walczylysmy,… przy okraglym stole przy butelce wodki aby Polska byla wolna, niezalezna, suwenenna i niepodlegla, i rozkradziona. Chwala po wsze czasy towarzyszom z PZPR i ich agenturze z tzw „Solidanosci”.

  To wiecej niz obled.

 27. panie axiomie1,

  to wielka szkoda. W sensie ,że dyskusję pan kończy. Publiczność miała by szansę zapoznać się z argumentami o wyższości Korei Północnej nad USA. Z pewnością byłoby to interesujące doświadczenie.Szkoda.

  Szan . panie , powiada pan bełkot….. Powiedzieć bełkot na frazę – ” Korea Pólnocna to coś a USA to nic ” to nic nie powiedzieć , szan . panie.

  Szkoda, że pan kończy. Miałby pan okazję ośmieszyć jeszcze bardziej , szan.panie.

 28. panie axiomie1,

  co prawda zakończył pan dyskusję i już nie będzie miał pan okazji się osmieszać i robić z siebie dobrowolnie i bez przymusu kretyna , poswięcę panu jeszcze jeden wpis.

  Otóż cierpi pan na dość często spotykany syndrom ” emigranta rozczarowanego tym że stara ojczyzna , którą porzucił dla nowej ojczyzny , jednak się rozwija i ma się dobrze i coraz lepiej ” .

  Uciekł pan z Polski , chcąc lepszego życia. Do tej pory wszystko ok, pańskie prawo szukać lepszego zycia. Jednak ta Polska , oraz Polacy – zwsze z wielkiej litery – zrobili panu brzydki kawał !! znaczy ta Polska – z której pan uciekł i wybrał nową ojczyznę – ta Polska i Polacy zanotowali w ostatnich 27 latach nieprawdopodobny , niespotykany w dziejach i historii postęp i wzrost w każdej możliwej dziedzinie . No skandal !! zamiast być wciąż brudnym , śmierdzącym i zacofanym krajem zmieniła się na duuuuuzo lepsze !! no nie !! nie po to pan ucieekał , wrrrrrrrróć , wybierał sobie nową ojczyznę , żeby ta stara tak wyładniała !! CAŁY TEN pana wyjazd kompletnie się nie opłacił !! nO NA NIC te porzucenie Polski i wybranie sobie nowej ojczyzny !! nie po to rujnował pan sobie stare zycie , wyjeżdżał za granicę czyścić kible i nosić cegły na budowie żeby teraz ta Polska tak się zmieniła !! SKANDAL !!!

  nO CÓŻ , Panie wielbicielu Korei Północnej , tak wyszło . Cała pańska operacja zmiany ojczyzny nic nie dała . Został pan na lodzie . Znaczy został pan i tak zawsze obcy i tak zawsze przybłęda dla miejscowych . W Polsce jak tylko zacznie pan majaczyć o wyższości Korei Pólłnocnej nad USA też ludzie nie chcą słuchać ….. Co robić ? No nic , najwyżej moze pan podumać nad zmarnowanym życiem .

 29. Proponuje „se zrobic” taka Polske np. w Niemczech
  bo w Polsce Polska juz jest.

css.php