Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej

20.07.2017
czwartek

Szanowna Pani Poseł/Senator, Szanowny Panie Pośle/Senatorze …

20 lipca 2017, czwartek,

Warto protestować i działać w obronie demokracji i Konstytucji na różne sposoby. Napisałam list (poniżej) do Posłanek i Posłów, Senatorek i Senatorów z PiS. Nadal wierzę, że są w ich gronie osoby, które jednak mają wątpliwości*, mimo że wciąż – pewnie z różnych powodów – posłusznie wykonują polecenia partii. Może to naiwność, ale uważam, że warto apelować do parlamentarzystów i wywierać presję w każdy możliwy sposób, ponieważ brakuje głosu tylko kilku osób by „maszyna głosująca” PiS przestała działać**.

Szanowna Pani Poseł/Szanowna Pani Senator/Szanowny Panie Pośle/Szanowny Panie Senatorze,

Szanuję mandat, który Pani/Pan otrzymała/otrzymał w demokratycznych wyborach. Chcę wierzyć, że w swoich działaniach w parlamencie kieruje się Pani/Pan przede wszystkim troską o nasz kraj.

Nie mogę jednak nie zauważyć, że podejmowane przez Panią/Pana działania (wyrażane w tym, jak głosowaliście i głosujecie w sprawach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, zmian w służbie cywilnej, deformy edukacji, zmian w sądownictwie i w innych kwestiach) są szkodliwe dla Polski, a w wielu przypadkach są pogwałceniem konstytucji, czyli najważniejszego aktu prawnego, będącego umową między państwem polskim a jego obywatelami.

Proszę Panią/Pana o chwilę refleksji i odpowiedzenie sobie na kilka pytań:

 • Jak daleko w łamaniu prawa posunie się Pani/Pan, wykonując polecania „szeregowego posła”, którego działania napędzane są nienawiścią i osobistą traumą?
 • Gdzie są Pani/Pana granice przyzwoitości? Jak bardzo można się ugiąć?
 • Czy wciąż wierzy Pani/Pan w swoją autonomię jako parlamentarzysty RP?
 • Czy nadal jest Pani/Pan przekonana/przekonany, że partia, którą Pani/Pan reprezentuje, jedynie wypełnia „wolę suwerena” i działa zgodnie z prawem?
 • Czy rzeczywiście wierzy Pani/Pan, że wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej (a do tego prowadzą obecne działania PiS, co staje się coraz bardziej widoczne), to najlepsze rozwiązanie dla naszego kraju?
 • Czy wciąż z całym przekonaniem uznaje Pani/Pan, że decyzje podejmowane przez rząd, parlament oraz prezydenta będą miały pozytywny wpływ na przyszłość Pani/Pana dzieci lub wnuków?
 • Czy gdy bierze Pani/Pan udział w obradach Sejmu lub Senatu, które są prowadzone w sposób skandaliczny przez marszałków i wicemarszałków z PiS; gdy uczestniczy lub obserwuje, jak prokurator z czasów stanu wojennego przeprowadza kolejne głosowania dotyczące niekonstytucyjnego prawa za nic mając śpiewany przez opozycję hymn Rzeczypospolitej Polskiej, to nadal uznaje Pani/Pan, że „nic się nie stało”?
 • Czy gdy widzi Pani/Pan, że parlament zamieniany jest w twierdzę (czyżby ze strachu przed obywatelami?), przedstawiciele Straży Marszałkowskiej pojawiają się na sali obrad, a policjanci są obecni w korytarzach parlamentu, to wciąż uważa Pani/Pan, że to normalne?
 • Czy wierzy Pani/Pan, że „raz zdobytej władzy nie oddacie nigdy”? (Tak się nie dzieje, każda władza kiedyś przeminie).
 • Czy naprawdę uważa Pani/Pan, że tylko „oderwanym od koryta”, „ubekom” i ewentualnie „resortowym dzieciom” działania podejmowane przez PiS wydają się haniebne?

Jeśli ma Pan/Pani choć odrobinę wątpliwości i zaczyna się zastanawiać, czy aby przypadkiem nie podpisuje się pod wprowadzaniem dyktatury, to serdecznie proszę o dalszą refleksję.

To szaleństwo można powstrzymać w sposób pokojowy i może się do tego przyczynić właśnie Pani/Pana decyzja o opuszczeniu klubu PiS i o zaprzestaniu głosowania tak, jak nakazuje partia. Została Pani/Pan obdarzona/obdarzony zaufaniem przez wyborców, ma Pani/Pan autonomię jako parlamenatrzystka/parlamentarzysta. Proszę z tego korzystać.

Ślubowała/ślubował Pani/Pan, że będzie „rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Proszę o tym pamiętać.

Z poważaniem
Małgorzata Sikorska

*W głosowaniu dotyczącym ustawy o SN poseł PiS Łukasz Rzepecki nie głosował, mimo że (najprawdopodobniej) był obecny na sali.

**Zachęcam Państwa do pisania listów do parlamentarzystów. Jeśli chcieliby Państwo wykorzystać powyższy tekst, bardzo proszę, choć wydaje się, że wiele indywidualnie pisanych listów może mieć większy wpływ. (Oczywiście, jeśli przyjmiemy, że mogą mieć jakikolwiek wpływ, ale tego się teraz trzymajmy).

p.s. Adresy mailowe posłów PiS można znaleźć np. pod postem rodziców przeciwko reformie edukacji, w którym namawiano do pisania w sprawie „deformy”.

Zdjęcie: Chris Niedenthal

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 29

Dodaj komentarz »
 1. Pani Małgorzato,

  ja też do dzisiaj wierzyłam, że rozsądek zwycięży. Ale nie zwycięży, gdyż PIS nie ma już drogi odwrotu. Moje skojarzenia z sytuacją, gdy psychopata z XX wieku który swoim szaleństwem wymordował 20 mln ludzi są coraz częstsze.
  Europa zapłaciła ogromną cene za posłuszeństwo i kulturę Niemców wobec Hitlera.
  Może nie dojdzie do rozlewu krwi, ale ilu ludzi PIS już zniszcył ? Ilu ludziom funduje moralne i zawodowe morderstwo w imię chorej ideologii i złych emocji swojego lidera?
  Powinniśmy wykorzystać wszystkie legalne i uczciwe kanały komunikacji by skrócić kadencję tego Parlamentu.

  Beata Andruszkiewicz

 2. @nowaobserwatorka, oczywiście, im więcej niekonstytucyjnych ustaw przegłosowali, tym trudniej im się cofnąć. ale brakuje tylko kilku osób, które by się wyłamały. jeden poseł PiS już to zrobił. działajmy na różne sposoby, nawet jeśli szanse na powodzenie tych działań nie są duże. z poz. m.s.

 3. Ale, proszę pani autorki, dlaczego tak ostro potępia pani sądownictwo. Ja mam pełne zaufanie: nie ukarali pana prezydenta Jaruzelskiego. To już świadczy o nich jak najlepiej. A pani to co? Chciałaby, że pan prezydent Jaruzelski został osądzony? Za co? Za ten batonik, który przypadkiem ukradł ze sklepu, bo był głodny? No, wie pani!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nie podzielam Autorki szacunku do tzw. posłów i senatororów. a tych pierwszych zwłaszcza. Mój szacunkek i uznanie do nich plasuje się mniej więcej tam, gdzie szacunek do kacyków PZPR-owskich i „posłów” PRL-owskich a nawet do siepaczy gubernatora Franka.

  Żeby władza miała szacunek musi mieć ona demokratyczną legitymizację czyli pochodzić z uczciwych, wolnych, powszechnych i równych wyborów z pełnym poszanowaniem indywidualnego biernego i czynnego prawa wyborczego dla każdego obywatela.

 6. Nie sądzę, aby poseł lub senator z narodowo – katolicko – socjalnej partii PiS odpisał na list, który wyślę do niego /do niej. Zaprezentowane w Pani poście propozycje pytań wymagają od pisowskiego adresata chwili zadumy przed udzieleniem odpowiedzi. Odpowiedzi więc nie będzie, gdyż nie ma jej w codziennym „przekazie dnia” redagowanym na ul. Nowogrodzkiej prze „Biuro Propagandy i Agitacji”.

 7. Kiedyś organizacje praw człowieka organizowały wysyłanie listów, np. do władz Chińskiej Republiki Ludowej o darowanie kary śmierci dysydentom. Pani apel przypomina mi te zupełnie nieskuteczne akcje. Nieskuteczne, bo nie mamy do czynienia z ludźmi wolnej woli, lecz kupionymi przez partię PiS za konkretne „srebrniki”, wcale nie małe.
  Gdyby ci ludzie mieli wolną wolę, to ustawa o SN by nie przeszła. Wystarczył zwykły bunt 40 posłów PiS. Na ponad dwustu, to tylko kilkanaście procent. Ale ludzie o tej mentalności bardziej cenią sobie osobiste korzyści, niż intelektualne spekulacje – zwłaszcza, że jakiekolwiek myślenie jest tym ludziom obce.

 8. Takie listy do „posłów” to mi trochę przypominają zjawisko z okupacji znane pod ksywą „Szanowny Panie Gestapo”

 9. Sorry, ale ja z tymi ludźmi nie będę rozmawiać, ponieważ nie zwykłam rozmawiać z hultajstwem. Hultajstwo się batozy, nie traktuje jak partnera do rozmowy. I oby jak najszybciej zaistniała sytuacja, kiedy bedzie to mozliwe

 10. @Kalina
  Chociaż raz się zgadzamy 😉

 11. Kalina
  20 lipca o godz. 19:56 1916

  Nie, nie, nie, nie masz racji. Nie można batożyć hultajstwa z PO.

 12. Pani Małgorzato, prosze wybaczyć, ale ci ludzie czują strach tylko przed siłowym rozwiązaniem.
  Żadne listy ich nie powstrzymają.
  Poza tym uważam jak @Kalina, że z bandytą sie nie rozmawia i nie dyskutuje.
  Tą władzę trzeba zmusić do oddania władzy i rozpisania przedterminowych wyborów.

 13. Przedterminowe wybory to mało. To musz a by c pierwsze wybory demokratyczne z poszanowaniem konstytucji i elementarnych zasad demokracji, w tym z pe lnym poszanowaniem indywidualnego biernego i czynnego prawa wyborczego każdego polskiego obywatela.

  Wybory w „centralizmie demokratycznym” nie mają najmniejszego sensu. Wynik zawsze będzie ten sam. Kiedyś był to zawsze PZPR. Dziś bedzie zawsze POPiS.

 14. W liście do pisowskiej posłanki z mojego okręgu wyborczego, mam ochotę najbrzydsze wyrazy powtarzać po parę razy. I pomyśleć, że ja z tą babą chodziłam do liceum, że razem zdawałyśmy maturę.

 15. dodaję dresy poczty elektronicznej Senatorów PiS:
   ; Rafal.Ambrozik@senat.gov.pl; Anna.Maria.Anders@senat.gov.pl; Adam.Bielan@senat.gov.pl; Grzegorz.Bierecki @senat.gov.pl; Przemyslaw.Blaszczyk@senat.gov.pl; Aleksander.Bobko@senat.gov.pl; Waldemar.Bonkowski @senat.gov.pl; Margareta.Budner@senat.gov.pl; Jerzy.Chroscikowski@senat.gov.pl; Stanislaw.Karczewski@senat.gov.pl; Grzegorz.Czelej@senat.gov.pl; Jerzy.Czerwinski@senat.gov.pl; Dorota.Czudowska@senat.gov.pl; Wieslaw.Dobkowski@senat.gov.pl; Jan.Dobrzynski@senat.gov.pl; Robert.Gaweł@senat.gov.pl; Adam.Gaweda@senat.gov.pl; Stanislaw.Gogacz@senat.gov.pl; Mieczyslaw.Golba@senat.gov.pl; Arkadiusz.Grabowski@senat.gov.pl; Jan.Hamerski@senat.gov.pl; Jan.Maria.Jackowski@senat.gov.pl; Andrzej.Kamiński@senat.gov.pl; Stanislaw.Karczewski@senat.gov.pl; Maria.Koc@senat.gov.pl; Stanislaw.Kogut@senat.gov.pl; Tadeusz.Kopec@senat.gov.p; Malgorzata.Kopiczko@senat.gov.pl; Waldemar.Kraska@senat.gov.pl; Maciej.Luczak@senat.gov.pl; Józef.Lyczak@senat.gov.pl; Ryszard.Majer@senat.gov.pl; Robert.Mamatow@senat.gov.pl; Marek.Martynowsk@senat.gov.pl; Lukasz.Mikolajczyk@senat.gov.pl; Andrzej.Mioduszewski@senat.gov.pl; Krzysztof.Mroz@senat.gov.pl; Jaroslaw.Obremski@senat.gov.pl; Boguslawa.Orzechowska@senat.gov.pl; Andrzej.Pajak@senat.gov.pl; Grzegorz.Peczkis@senat.gov.pl; Marek.Pek@senat.gov.pl; Wojciech.Piecha@senat.gov.pl; Michal.Potoczny@senat.gov.pl; Krystian.Probierz@senat.gov.pl; Zdzislaw.Pupa@senat.gov.pl; Konstanty.Radziwill@senat.gov.pl; Tadeusz.Romanczuk @senat.gov.pl; Jaroslaw.Rusiecki@senat.gov.pl; Czeslaw.Ryszka@senat.gov.pl; Janina.Sagatowska@senat.gov.pl; Michal.Sewerynski@senat.gov.pl; Krzysztof.Slon@senat.gov.pl; Andrzej.Stanislawek@senat.gov.pl; Aleksander.Szwed@senat.gov.pl; Antoni.Szymanski@senat.gov.pl; Rafal.Slusarz@senat.gov.pl; Artur.Warzocha@senat.gov.pl; Kazimierz.Wiatr @senat.gov.pl; Jacek.Wlosowicz@senat.gov.pl; Andrzej.Wojtyla@senat.gov.pl; Alicja.Zajac@senat.gov.pl; Jan.Zaryn@senat.gov.pl; Jozef.Zajac@senat.gov.pl

 16. dziękuję. z poz. m.s.

 17. Niestety, udało mi się wysłać tylko trochę listów w grupach korzystając z Pani adresów, ale każda następna próba jest odrzucana przez serwer. Będę próbować.

 18. tu lista adresów senatorów (podanych na stronie senatu): biuroambrozik@gmail.com, biuro@senatoranders.pl, biuro@bielan.pl, biuro@bierecki.senat.pl, kamil.paszkowski@apella.com.pl, k.paszkowsy@gmail.com, biuro@blaszczyk.senat.pl, biuro@blaszczyk.pl, biuro@aleksanderbobko.pl, biuro@bonkowski.senat.pl, margareta.budner@gmail.com, kontakt@jerzychroscikowski.pl, senator@zbigniewcichon.pl, biuro@grzegorzczelej.pl, senator.czerwinski.biuro@gmail.com, biuro@senatorczudowska.pl, biuro@dobkowski.senat.pl, jan_dobrzynski@wp.pl, biuro@adamgaweda.pl, biuro@stanislawgogacz.pl, biuro@golbalux.pl, biuro@grabowski.senat.pl, senator.hamerski@gmail.com, jmj@jmjackowski.pl, biurojmj@gmail.com, senator@kaminskiandrzej.pl, s.karczewskibiuro@wp.pl, senator.koc@gmail.com, biurosenatorskie.st@interia.pl, kontakt@tadeuszkopec.pl, biuro@kopiczkomalgorzata.pl, biuro@kraska.home.pl, pabianice@senatorluczak.pl, senatorlyczak.biuro@wp.pl, biuro@majer.senat.pl, robert.mam@interia.pl, biuro.marekmartynowski@wp.pl, biuro@mikolajczyk.senat.pl, senator.mioduszewski@gmail.com, senator.kmjg@gmail.com, biuro@obremski.senat.pl, biuro@pajakandrzej.pl, senatorpeczkis@wp.pl, senator.pek@gmail.com, biuro@wojciechpiecha.eu, potoczny.senat@gmail.com, biuro@probierz.pl, biuro@zdzislawpupa.pl, biuro@konstantyradziwill.pl, senator@romanczuk.senat.pl, biurorusiecki@tlen.pl, czeslaw@ryszka.com, kontakt@sagatowska.net, biuro@sewerynski.pl, kslon@op.pl, senatorstanislawek@gmail.com, biuro@senatorszwed.pl, szymanskisenat@gmail.com, senatorrafalslusarz@gmail.com, biuro@warzocha.senat.pl, biuro.senatorskie@kazimierzwiatr.pl, jacek@wlosowicz.pl, szajac@wp.pl, iwonatrawinska@gmail.com, senator@jozefzajac.pl, senator.zaryn@gmail.com

 19. Gospodyni pisze:

  ” Warto protestować i działać w obronie demokracji i Konstytucji na różne sposoby. ”

  Problem w tym ze w Polsce nie ma demokracji i nigdy nie bylo a Konstytucja jest tak napisana ze sama sobie zaprzecza.

  Polakom wcisnieto kit ze jest demokracja. Bzura, jest system ktory pozwala partia politycznym na zabetonowanie sie przy wladzy i rozkradanie panstwa.
  Fundamenty na ten stan rzeczy postawiono przy okraglym stole gdzie PZPR „””negocjowala „”” ze swa agentura ‚solidarnosc”.

  Fundamentalna cecha demokracji jest ze obywatel-wyborca wybiera swego reprezentanta do parlamentu. W Polsce obywatel-wyborca nie ma takiego przywileju, poslow wybieraja partyjni dyktatorzy. Natomiast dyktator zwycieskiej parii w wyborach staje sie dyktatorem kraju zawlaszczonym przez jego partie. Przeciez tak jest od 1989. Nic sie nie zminlio od PRL z tym ze jest wicej pseudo partii czyli kosztowniejszy system.

  Gospodyni dalej pisze;
  ” Nadal wierzę, że są w ich gronie osoby, które jednak mają wątpliwości*, mimo że wciąż – pewnie z różnych powodów – posłusznie wykonują polecenia partii. Może to naiwność, ale uważam, że warto apelować do parlamentarzystów i wywierać presję w każdy możliwy sposób, ponieważ brakuje głosu tylko kilku osób by „maszyna głosująca” PiS przestała działać**. ”

  To zupelnie nie rozsadne aby zwacac sie do poslow o cokolwiek. Skoro obywal-wyborca ich nie wybiera, obywatel nie ma na nich zadnego wlywu.

  Posel, czy senator wie dlaczego jest w Sejmie. Tylko dzieki dyktatorowi swej partii. Dlatego tez kazdy posel czy senator bedzie tylko wykonywal polecenia swego partyjnego dyktatora w 100% i nawet nadwyzka albo przepadnie.

  Jestem zaskoczony, po 28 juz latach nie znac systemu !!!

 20. Małgorzata Sikorska
  21 lipca o godz. 13:58 1925

  To skandaliczne ze senatory uzywaja prywatne skrzynki e-mailow i nawet ***@gmail***
  To powinno byc absolutnie zabronione i karane karami wiezienia.

  Gdzie sa polskie sluzby bezpiecznestwa ja sie pytam, za co biora pieniadze ???

  Tak robila np Hillaria Clinton i grozi jej za to kilkadziesiat lat wiezienia.

 21. @axiom1

  Popieram. „Demokracja” w której obywatele są definitywnie pozbawieni możliwości swobodnego i suwerennego wyboru swoich rzeczywistych przedstawicieli nie jest warta kiwnięcia palcem w jej obronie. Taką „demokrację” to niech szlag trafi, jak komunę.

 22. Nie rozumiem w czym problem. Nad czym senatory mieli by sie zastanowic ?

  Czy PIS lamie konstytucje ? W jaki sposob, czy dlatego ze chce naprawic system sprawiedliwosci ?

  Problem jest w tym ze media nie informuja. Media oglupiaja. I na fali oglupienia tzw opozycja chce dopprowadzic do anarchi.

  Wsrod protestujacych nie widac ani zdziebla zrozumienia problemu. A problemem jest polski system sprawiedliwosci. Nieudolny, niewydolny, skrzywiony, skorumpowany, kosztowny i nieodpowiedzialny.

  Przeciez to widac z daleka. Mieszkam 10 tys km od Polski i to widze. Ale jak wiadomo pod latarnia zawsze najciemniej.

  PIS nie zasluguje na te wrzaski i te histerie. Pisze to i podkreslam ze nie man nic wspolnego z PIS-em. PIS zdobyl wladze i znalazl sie takiej samej sytuacj jak kazdy rzad ostanich 28 lat. A dyktator Kaczynski jest takim samym dyktatorem jak kazdy inny dyktator partyjny ktory zwyciezyl w wyborach ostanich 28 lat.

  Widac jednak ze PIS chce zrobic cos pozytecznego. Zakonczyc te orgie okradania i wywlaszczania Polski. To prces ktory juz zrobil z polakow parobkow dla zachodu.

  Postawili rozniez za cel zbalansowac budzet – to znaczy skonczyc z praktyka i juz nalogiem lajdactwa na polskich dzieciach i pokoleniach jeszcze nie urodzonych. To nizwykle wazne sprawy i dlatego ignorowane przez media. Bo media kieruja Polske do stanu anarchi wykonujac polecenia swych zachodnich wlascicieli. 80% mediow w Polsce jest w obcych lapach.

  Zbalansowanie budzetu, arcy wazna sprawa, widac ze znakomicie sie udaje w tym roku. Obecnie budzet ma nawet nadwyzke. Pierwszy raz od 1990. To gigantyczna ulaga dla calego kraju i szczegolne dla dzieci ktore byly systematycznuie zadluzane juz przez 28 kolejnych lat. To daje nadzieje na zaczecie procesu obnizania podatkow.

  Inny mit tzw trojpodzial wladzy. „PIS niszczy trojpodzial wladzy.” To kompletny nonsens. Gdy premier i minister w rzadzie sa jednoczesnie poslami to podzialu wladzy nie ma. To znaczy ze wladza wykonawcza i legislacyjna to jedno i to samo. I tak jest w Polsce. Tak bylo w PRL i tak jest teraz.

  Gdy sedzia odbiera telefon z kancelarii premiera i obiecyje ze „zalatwi pozytywnie” to znaczy ze nie ma niezawisloci sadow. (prawa sedzigo Milewskiego z ukladu gdanskiego) Podobnie gdy prokuratura bierze udzial w orgii zorganizowanej przez bylego premiera (tzw zamach terrorystycny na Sejm, sprawa Brunona K) to znaczy ze prokuratura nie jest niezalezna. Akty oskarzenia mozna zamowic, wyroki sadow mozna zamowic a wladza wykonawcza nie bedzie sie rozliczac w Sejmie bo tu i tam sa te same osoby.

  Jest kompletny burdel i odnoszenie sie do tego burdelu jako relikwii pod nazwa ***konstytucja *** jest po prostu nie powanze.

  Trzeba oceniac zamiary i cele. Trzeba oceniac intencje i monitorowac wyniki i poprawiac gdzie sie da. Tak aby kraj funcjonowal i ludzie z niego nie uciekali.

  Ale opozycja tego nie rozumie. Ich celem jest stworzenie anarchi czyli katastrofy totalnej. Gdy nie ma rzadu tam jest anarchia. Czy ostania historia Iraku i Syrii czegos uczy ?

 23. axiom1

  wszędzie cię pełno w mediach liberalnych. Ale ja tylko o tych nieszczęsnych „parobkach”. Widzę, że jacyś marni ludzie, którzy gardzą inicjatywą i inteligencją Polaków uwielbiają nam wmawiać tych parobków. To osoby sado-masochistyczne,, mieszanina kompleksów wobec silnych i pogardy dla słabszych. Tak plotą sobie a muzom w oderwaniu od rzeczywistości. Ale fakt – niebawem, dzięki dobrej zmianie mamy szansę zostać „białą i dumną montownią Europy”.

 24. Malgorzata777
  21 lipca o godz. 16:29 1930

  Nie ma kapitalizmu bez wlasnosci. Nie ma godnych zarobkow bez wlasnosci. Wlasnosc jest podstawa dobrobytu. Po 28 juz latach cudownej transformacji do wolnego rynku powinnas wiedziec.

  Polak zarabia 4 razy mniej niz niemiec, 6 razy mniej niz holender czy belg ale palci takie same ceny na wspolnym rynku Uni. Czym wiec jest jak nie parobkiem.

  Zrodlem zla jest nie tylko brak wlasnosci materialnej. Zrodlem zla jest rowneiz brak zdolnosci tworczej. Polacy zostali wywlaszczeni ze swoich wlasnych mozgow.
  Przyklad, rok 2016, ilosc patentow na milion moieszkancow, Polska 2.35, Niemcy 250, Japonia 500, srednia zachdu 250-300.

  Wywlaszczeni z wlasnych mozgow i dlatego tak latwo jest ich namawiac do anarchi. To jest wlasnie masochizm. Polak manipulowany przez tzw opzycje i media w obcych lapach jest za glupi zeby wiedziec ze sam sobie szkodzi.

 25. Panie axiomie1,

  skoro mieszka pan 10tys km od Polski to w jakim celu miesza się pan w sprawy Polski ? Skoro wybrał pan nową ojczyznę to proszę pisać na blogach w nowej ojczyznie.Proszę wybierać polityków w swojwj nowej ojczyznie. Proszę krytykować bądz chwalić władze/opozycje w swojej nowej ojczyznie. Proszę nie urządzać domu w którym pan nie mieszka. Pan wybrał .Ktoś powie ”nową ojczyznę ” , ktoś inny powie że pan uciekł . Więc łaskawie proszę się nie wpie….lac sprawy , które pana nie dotyczą .

  ps. Na łzawe łkania że ” komuna mnie wyrzuciła z kraju ” informuję pana że od lat już komuna nie rządzi ,są paszporty i nie ma biletów w jedną stronę z Polski . A także sporo ludzi z emigracji wróciło do Polski.
  Więc z łaski swojej proszę się zajmować sprawami swojej nowej ojczyzny.

 26. blackley
  21 lipca o godz. 22:08 1932
  A mnie bardzo interesuje co sie dzieje w kraju umeczonym i wywlaszczonym. Gdzie zachod ograbil juz wszystko co bylo mozliwe. Gdzie zachod zainstalowal mechanizy systematycznej grabiezy wszystkiego co ma lub moze miec jakakolwiek wartosc. Gdzie zachod i kk manipuluja edukacja i mediami tak aby wychowywac niewolnikow pod swoje potrzeby.
  Dlatego 5 milionow polakow wyjechalo. Olbrzymnia wiekszosc wegetuje za grnica i nie jest przyjemnoscia to ogladac. PIS jest pierwsza partia ostatnich 28 lat ktora to dostrzega.

  Co gorsze ponad polowa polakow w wieku 18-28 mysli o emigracji. A media opisuja cuda transformacji i jak jest wspaniale. Jak bylo wspanieale gdy Donek T byl premierem kiedy to ten nieszczesny i umeczony kraj okradziono na 300-400 mld zl i Donek T ciagle jeszcze zadluzyl polskie dzieci na dodatkowe 500 mld zl. Pomimo ze byl to okres znaczacych dotacji z Uni, pomimo naplywajacych pieniedzy emigrantow w tym moich pieniedzy.

  Mnie nikt nie wyrzycil. Ja sie nie nadawalem do zycia w Polsce. Nie pilem wodki, nie chodzilem do kosciola,.. bylem wyrzutkiem spolecznym.
  Teraz natomiast rzeczywisty cud sie staje. Mija juz 7 miesiecy w tym roku i budzet ma nadwyzke. Pierwszy raz od 28 lat. To najwazniejsze wydarzenie ostanich 28 lat. Bo ekonomia jest podstawa zycia i polityki. W tym miesiacu spodziewano sie 35 mld zl deficytu za biezacy rok.
  O tym cudzie Polityka nawet nie wspomina. W zamian widzimy nawolywanie do anarchi bez jakiejkolwiek rozwagi dla konsekwencji. Bo PIS reformuje polskie nieudolne, niechlujne, skorumpowane, kosztowne i pozbawione odpowiedzialnosci za swe czyny sadownictwo. Jak bedzie anarchia to ja bede widzial jeszcze wiecej polakow wegetujacych za granica. Co nie jest przyjemne. A pomagac im sie nie da. Kiedys pomoglem polskiemu inzynierowi znalezc prace w biurze projekow w dobrej soildnej firmie. Co by go dobrze ustawilo. Bo zagranica polski emigrant niezaleznie od wyksztalcenia niczym sie nie rozni od emgrantow i niewolnikow z calego swaita i tyra jak niewolnik jezeli wogole tyra. A tenze inzynier, juz pierwszego dnia przyszdl do pracy na ciezkim kacu i smierdzial alkocholem. W przerwie obiadowej poszedl do swego samochodu i napil sie jeszcze wodki. Nagraly go kamery, zostal zlapany i wywrzucony zaledwie po pol dnia. I jescze zaklinal sie i przysiegal ze nie pil. To tez obraz polskiej tragediii. Tak wiec ja tez obserwuje te polska tragedie i nie mam zamiaru milczec.

 27. Nich ze ktos to wytlumaczy.

  Czy polska konstutucja zezwala aby system sprawiedliwosci byl nieudolny, niewydajny, skorumpowany, kosztowny i generalnie nie uczciwy i jeszcze nie ponoszacy odpowiedzialnosci za swe czyny ?

  Akt oskarzenie mozna bylo zamowic (sprawa Brunona K) i na podstawie sfabrykowanych tzw dowodow. Wyrok sadu mozna zamowic (sprawa sedziego Milewskiego). Rzad mogl robic takie rzeczy.
  Ale szajke partyjnej trzody i kk nie mozna bylo postawic przed sadem ani nawet oskarzyc za zlodziejska probe przejecia PZU z uzyciem slupa Eureko ktore to **zakupilo** 10% w PZU nawet nie placac. Kraj stracil 30 mld zl !!! Hallo, hallo czy to ktos to rozumie ??? 30 miliardow zlotych. Ale kioskarka byla targana przed sadami przez dwa lata za nie zarejerstrowanie tranzakcji wartej 6 groszy. W sprawie galazki z krzakow przydroznych w Birczy, sad zaplacil bieglemu 900 zl za wycene galazki na 7.68 zl.
  Sprawa tajnych wiezien, juz 10 lat w prokuraturze i sadach ile jeszcze chcesz za to placic. Sprawa amber gold – juz 5 lat w sadzie i cagle nie wiadomo gdzie sa pieniadze. Ile jeszcze chcesz za te sprawe placic ???? Sprawy tzw reprywatyzacji gdzie wymiar spawiedliwosci wspolpracowal ze zlodziejami !!! Cala seria prywatyzacji, calkowicie bezprawna !!!
  Polskich spraw jest najwiecej w Strasburgu i w 99% Strasburg kasuje wyroki polskich sadow. W Polsce jest najwiecej sedziow na milion mieszkancow a sprawy trwaja najdluzej. Ile jeszcze chcesz za to placic ?
  Kanibalizm ekonomiczny i totalna blazenada oraz korupcja dominuja polskimi sadami i prokuratura.
  Czy konstytucja do ktorej sie odwolujesz na to pozwala ?

 28. panie axiomie1,

  nie ma żadnego związku między tym , że mieszka pan za granica z tym że pis chce żeby sądy działały pod dyktando pana Ziobry

  nie ma żadnego związku z inzynierem , ktory śmierdział ” alkocholem ” a tym ze pis che żeby sądy działały pod dyktando pana Ziobry

  braku związku między innymi pańskimi tezami a tym ze pis chce żeby sądy działały pod dyktando pana Ziobry nie chce mi się przytaczać ale każdy rozsądny człowiek je widzi

  młodzi ludzie wyjeżdzają za pracą i lepszym zyciem , ale to co pis tu , w Polsce chce zainstalować spowoduje że zatęchłego zaścianka wyjedzie jeszcze więcej ludzi – chyba słyszał pan pana Morawieckiego i jego ” marzenie ” zeby ludzie żyli i pracowali ” w promieniu 30-40 km ” ? To czysty prl , za prl -u były nakazy pracy i zakaz meldowania się w Warszawie.

  Wysokość deficytu , sciągania VAT-u itd to – jak na razie propaganda. Niech skończy się rok , niech wyjdą na jaw twarde dane wtedy będziemy wiedzieli ” co jest co ” . Jeśli – tak prywatnie – nie remontuje pan domu to automatycznie nie wydaje pan pieniędzy tylko je gromadzi na koncie. Proste. Nie ma pana w Polsce więc pan nie wie że np takich dróg prawie wcale się nie buduje. Jak byłby pan w Polsce , i stanął sobie – choć nie wolno – w Warszawie na ulicy Puławskiej i sobie zerknął na autostradę na zachód aż do berlina i dalej na pewno przyszło by panu do głowy że na wschód autostrady nie ma . I nie będzie szan panie .

  panie i panowie z Pis chcą uzdrowić sądy – z pewnością wymagają leczenia – za pomocą ich zupełnego podporządkowania ich samym sobie. Żeby Tuska i resztę skazać za wypadek w Smoleńsku , Zeby żaden dziennikarz nie ośmielił się drwić z Kaczyńskiego bądz panny Pawłowicz- czego ta ostatnia wcale nie ukrywa. Po to chcą ” uzdrowienia ” sądów żeby wszystkich przeciwników politycznych zamknąć w więzieniu bądz wpędzić w wieloletnie procesy , które ich z polityki wyłączą na lata .

  Nie ma pana w Polsce więc niech pan nie mebluje nam naszego kraju. Ma pan nową ojczyznę wiec proszę tam w nowym swoim domu , wybierać rządy , sądy i co tam jeszcze da się wybrać.

  Tak naprawdę wcale nie jest pan patriotą. Patriota naprawia swój kraj , ulepsza, każdego dnia coś wokół siebi stara si e zmienić na lepsze. Nawet w ten sposób że zatrzyma się przed przejściem dla pieszych , zeby było jak w Amsterdamie a nie jak na Białorusi. Pana tu nie ma , nic pan nie robi w tej sprawie. Wygodnie sobie siedząc w kraju gdzie nie wsadza się przeciwników politycznych do więzienia peroruje pan w bardzo prl-owskim stylu. Jak to mowią ” kibic z dala niec się nie wp….la ” . Pan jest kibicem , pana tu nie ma , nie ma pan prawa do mowienia nam co mamy robić . Proszę się zajmować swoją nową ojczyzną .

 29. Dane z euro-stat.
  Koszty sadownictwa na milion mieszkancow w Polsce sa az trzy razy wyzsze od przecietnej europejskiej. A rozprawy sadowe trwaja najdluzej.

  Rzeczywiscie nie-warto jest protestowac aby taki stan rzeczy utrzymac.

  Niestety obecne refermy sadownictwa nie sa wystarczajace. Rzad musi przedstawic plan sprowadzenia kosztow do poziomu europejskiego i wprowadzic system licencyjny dla sedziow.

  Trzeba ustalic minimum kwalifikacyjne dla sedziow. Sedziowie w wieku 31 lat to produkty nepotyzmu rezimow ostanich 28 lat. To bzdura. Co najmniej 15-20 lat doswiadczenia prawniczego winno byc wymagane i doctorat w dziedzine prawa.

  Potrzebne jest rowniez wprowadzenie obowiazkowych ubezpieczen dla sedziow na ich koszt. Wysokosc skladek ustali mechanizm wolno-rynkowy. Ubezpiecznie przeciwko szkodom wyrzadzonym przez wadliwe wyroki i dlugotrwale procesy.

  Jest absolutnym kretynstwem ze sedziowie nie sa odpowiedzialni za szkody ktore wyrzadzaja. Podatnik za nie placi. To akt zlodziejstwa. Odpowiedzialnosc jest niezbednym elementem demokracji. Dlatego tez sedziowie musza taka odpowiedzialnoec ponosic. A nie podatnik.

  To wyjatkowa sytuacja. Sprawiedliwosc ma byc **niezalezna** ale na utrzymaniu podatnika i bez kontroli podatnika i podatnik ma jeszcze placic za sedziowskie bledy i szkody ??? To jest absurd nieslychany.

  PIS popelnil blad ze nie zorganizowal akcji informacyjnej 3-6 miesiecy przed sejmowa debata nad reforma sadownictwa. Polakow nalezalo uswiadomic bo niestety wielu nie wie w jakim kraju zyje. Taki ‚blackley’ na przyklad.

  Kilka innych ciekawostek.
  W Los Angeles jest 12 radnych, w Warszawie 700
  W USA jest 1.70 poslow-senatorow na milion mieszkancow – w Polsce 14.20
  Polski rzad zatrudnia 8 razy wiecjej pracownikow niz rzad USA (na milion mieszkancow).
  I po raz pierwszy od 28 lat tak gigantyczna rozpusta zostaje to zauwazona przez rzad. (Morawiecki). Przyjdzie czas na reformy i znowu beda protesty.

 30. panie axiomie1,

  nuda, nuda, nuda….

  Doskonale wiem gdzie żyję. W P O L S C E . Nie w tzw ” tym kraju ” ale w POLSCE. Codziennie robię tu zakupy.Pracuję . Zarabiam i wydaję pieniądze. Miałem 3 sprawy w sądzie przez ostatnie lata. Dwie błahe z tytułu nieprzyjęcia mandatu i obie zakończyły sie dla mnie pozytywnie. Nie piszę że ” wygrałem ” bo nie wygrałem , żebym wygrał – może a może i nie – musiałbym ciągnąc sprawę do kolejnej instancji. Mnie wystarczyło że sąd wydatnie zmniejszył karę za wykroczenie drogowe, z 500 sie zrobiło 50 zł . Tę poważną sprawę też wygrałem.

  Natomiast nie wiem gdzie pan żyje . Znaczy wiem że napewno nie w Polsce . Nie ma pana tu. Nic pan nie wie. Żyje pan – jak sądzę – w zachodnim kraju gdzie istnieją sądy nie będące sterowane przez polityków . Słyszał pan chyba jak panna Pawłowicz pomiędzy zjadanymi posiłkami się wyjęzyczyła ? ” a po wakacjach za was się wezmiemy ” Za was to znaczy za wszystkich którym z PIS nie po drodze. Ona poprostu powiedziała to o czym wszyscy Pis-OWCY marzyli , czego pragneli i na co liczyli .
  Więc z łaski swojej , skoro zyje pan w kraju gdzie żadna miejscowa ” panna Pawłowicz ” nie wydaje wyroków , proszę nie urządzać nam kraju . ok ? Korzysta pan na zachodzie z praw człowieka , z praw wyborczych , z wolnych wyborów i z innych tego rodzaju ” nowomodnych wynalazków ” . Pis uważa to za ” nowomodne wynalazki ” a sam pan Kaczynski nazywa to ” imposybilizmem ” .

  Więc niech pan w swojej nowej ojczyznie wybiera bądz nie wybiera , protestuje przeciwko braku odpowiedzialności materialnej sędziów , rozgłasza ze radnych / deputowanych jest za dużo / za mało . Pan już wybrał nową ojczyznę ale mam wrażenie że to pan nie wie w jakim kraju żyje. Ja wiem doskonale. Wara od mojego kraju. Ma pan swój.

css.php