Szanowna Pani Minister…

Minister Anna Zalewska napisała do mnie list. Nie tylko ja miałam to szczęście, minister napisała do wszystkich rodziców. Przyjemnie jest dostawać korespondencję. Jeszcze przyjemniej jest na nią odpowiadać. A najbardziej przyjemnie otrzymać odpowiedź na swój list. Dlatego pozwalam sobie napisać do szefowej MEN:

Szanowna Pani Minister,
jak to miło, że po wielokrotnie powtarzanych – ale niezmiennie bezskutecznych – próbach skontaktowania się z Panią przez organizacje rodzicielskie sama wykazała Pani inicjatywę i… napisała do rodziców LIST. Niegrzecznie byłoby pozostawić go bez odpowiedzi. I naprawdę nie można sugerować się tym, że Pani Minister bez odpowiedzi pozostawiała rodzicielskie listy oraz petycje, zlekceważyła postulaty „strajku szkolnego”, ani razu nie wyszła (ani nikt z urzędników MEN), aby spotkać się z protestującymi rodzicami, wreszcie – zignorowała 910 tysięcy podpisów obywateli złożonych pod wnioskiem dotyczącym „referendum edukacyjnego”. Przypuszczam, że Pani Minister jest po prostu bardzo zajęta. Nie jest przecież łatwo wywrócić system edukacji do góry nogami w ciągu zaledwie jednego roku. I pewnie tylko dlatego, że Pani Minister ma tyle pracy z tym wywracaniem, nie udaje się Pani znaleźć czasu na wysłuchanie argumentów rodziców.

Na przykład zignorowała Pani Minister wpisy, które w ramach akcji #listydoA rodzice publikowali na Pani oficjalnym facebookowym profilu, wyrażając swoją głęboką wdzięczność za chaos edukacyjny, który Pani serwuje. Ja też chciałam wtedy podziękować, ale chyba miałam pecha, bo z nieznanych powodów nie mogłam nic „u Pani” opublikować. (Jakaś złośliwość tego medium społecznościowego czy coś?). Teraz więc pozwolę sobie zamieścić fragment podziękowań z grudnia:

Serdecznie dziękuję za przygotowanie w ekspresowym tempie nowych podstaw programowych. To naprawdę wielki wyczyn zadecydować o tym, czego będą się uczyć nasze dzieci i młodzież w niespełna trzy miesiące! Jakie szczęście, że znalazła Pani tak wybitnych ekspertów jak na przykład Urszula Dudziak z Wydziału Teologii KUL, która niesie kaganek oświaty, twierdząc, że „następstwem antykoncepcji są zdrady i rozwody”, a „stosowanie prezerwatywy i stosunek przerywany powoduje raka piersi, a kobieta pozbawiona dobroczynnego wpływu nasienia choruje”.

Co do podstawy programowej – same dobre decyzje! Weźmy na przykład język polski. Jaki jest sens zawracać dzieciom głowę tak zwanymi dziełami literatury światowej? Po co komu poznanie historii niejakiej Antygony i czytanie o jej wydumanych problemach związanych z pochówkiem brata? I to w dodatku wtedy, gdy władza jasno i wyraźnie tego zabrania. Jeszcze się dzieci będą zastanawiać, roztrząsać dylematy moralne, głowy ich rozbolą. A ten cały Szekspir z jakąś bzdurną historyjką miłosną Romea i Julii? Jak już ma być o miłości, to lepiej niech sobie dzieciaki telewizję podglądają, jest przecież dużo seriali o uczuciach. (…)

Wprowadziła Pani wspaniałe i nowatorskie rozwiązanie: podstawy programowe z języka polskiego i historii (a także z matematyki i fizyki) nie są skoordynowane. Bo niby dlaczego miałyby być? Czasy teraz takie chaotyczne. Niech się dzieci przygotują jak najwcześniej. (…)

Wracając do tematu listów bez odpowiedzi: rodzice pisali także do parlamentarzystów z PiS i Kukiz’15 przed głosowaniem nad prawem oświatowym. No i proszę sobie wyobrazić: żadnego odzewu. Ale co się dziwić – przecież posłowie oraz senatorowie ciężko harowali, żeby migiem zapoznać się z ustawą i ewentualnie podyskutować o niej w nocy. Naprawdę trudno przy takim trybie pracy wymagać refleksji, a tym bardziej pochylenia się nad głosem „suwerena”.

Bez odpowiedzi pozostaje także niemal milion podpisów złożonych pod wnioskiem referendalnym. Chociaż, nie – źle piszę: tu akurat Pani Minister się wypowiedziała i stwierdziła, że… „referendum już się odbyło podczas głosowania w wyborach parlamentarnych”. Pani premier także skomentowała wniosek, ogłaszając, że na referendum jest za późno, ponieważ „reforma edukacji została wdrożona, ona jest w tej chwili przygotowywana”. To nieco zaskakująca logika, tak jakby powiedzieć, że dom już wybudowano, choć architekci dopiero przygotowują plany. Z pewnością jednak po „dobrej zmianie” w edukacji nawet najbardziej zagmatwane zagadki (nie)logiczne młodzież będzie rozwiązywała bez najmniejszych problemów.

Ale ja tu gadu-gadu – jakieś niedorzeczne uwagi o ignorowaniu rodziców, a przecież sama nie odpisuję na list Pani Minister. Najwyższy czas się tym zająć.

Droga Pani Minister,
serdecznie dziękuję za zapowiedź ciepłych posiłków w szkołach oraz opieki stomatologicznej dla uczniów. Piszę teraz całkiem serio. Nie wspomina Pani wprawdzie o źródłach finansowania obiadów i gabinetów stomatologicznych, ale przecież z pewnością wszystko jest dobrze zaplanowane, policzone i – jak to jeszcze było? – przemyślane.

Bardzo się cieszę, że MEN dąży do tego, „aby każdy uczeń, bez względu na to, skąd pochodzi oraz jaki jest status materialny jego rodziny, miał zapewnioną dobrą edukację i dobrą szkołę”. Nie do końca tylko potrafię zrozumieć, jak to wyrównywanie szans edukacyjnych ma się odbywać i w jaki sposób może na nie wpłynąć skrócenie edukacji ogólnej z dziewięciu do ośmiu lat? Oznacza to, przecież, że o rok wcześniej młodzi ludzie i ich rodzice będą musieli podjąć decyzję o wyborze liceum, technikum lub szkoły branżowej (a w przypadku dwóch ostatnich trzeba będzie wybrać także specjalizację). To z dużym prawdopodobieństwem zaważy nie tylko na przyszłości edukacyjnej, ale i zawodowej uczniów. Gdy komuś w podstawówce szło gorzej, a nie będzie mu dana szansa „rozpoczęcia od nowa” w gimnazjum, z dużym prawdopodobieństwem trafi do szkoły branżowej – inna opcja może mu nawet nie przyjść do głowy. Czy na tym polega wyrównywanie szans? Nie umiem dostrzec tu związku, ale Pani Minister z pewnością go widzi.

Nie do końca wiem także, jak wyrównane zostaną szanse uczniów obecnych szóstych klas, którzy za dwa lata spotkają się w rekrutacji do szkół średnich z koleżankami i kolegami po gimnazjach. Pewnie się jednak jakoś uda, w końcu Pani Minister zapewnia, że luk w edukacji nie będzie, „bo istnieje także rzeczywistość pozaszkolna. Umiejętności nabyte poza szkołą pozwolą uczniom płynnie przejść z jednej podstawy programowej do drugiej”.

Zupełnie nie wiem dlaczego, ale podejrzewam, że rodzice dobrze sytuowani zapłacą za edukację w szkołach prywatnych, a gdy będzie trzeba, zapłacą za korepetycje (co ułatwi „rzeczywistości pozaszkolnej” uzupełnianie luk); rodzice, którzy nie dysponują kapitałem ekonomicznym, ale są dobrze wykształceni, także będą w stanie pomóc swoim dzieciom w edukacji, natomiast w najgorzej sytuacji będą dzieci z rodzin w gorszej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Tak mi jakoś wychodzi, że Pani działania pogłębią różnice między dziećmi, ale pewnie się mylę i ciepły posiłek załatwi sprawę.

Pani Minister namawia w liście do „kontaktu z nauczycielami, dyrektorami szkół i samorządowcami”. Jak tu nie skorzystać z zachęty? Skontaktowałam się więc z nauczycielką z gimnazjum mojego dziecka. Powiedziała mniej więcej tak: „wie Pani, my tu wszyscy jesteśmy tak trochę w żałobie, tyle starań, tyle pracy, wszystko na nic”. Jakoś podejrzanie mało optymizmu jest w tej wypowiedzi. Czy myśli Pani Minister, żeby dopytywać o zwolnienia nauczycieli? Jakoś nie miałam śmiałości.

Na koniec chciałabym jeszcze tylko podziękować za to, że podręczniki będą gotowe „jeszcze przed wakacjami”. Zastanawiam się nawet, po co się aż tak spieszyć? Jeszcze nauczyciele będą narzekać i wybrzydzać przy wyborze książek.

Ja tu wyrażam wdzięczność Pani Minister, a przecież i Pani Minister dziękuje rodzicom, na przykład „za aktywny udział we wprowadzaniu reformy edukacji”. Chciałam dopytać, czy chodzi o te akcje protestacyjne, o listy i petycje w sprawie zatrzymania edukoszmaru czy może o zebranie 910 tysięcy podpisów pod wnioskiem referendalnym? Szanowna Pani Minister, ma Pani sto procent racji – rodzice są aktywni i wciąż bardzo by chcieli zastopować deformę. Najbliższa okazja to 26 maja, czyli Dzień Matki. W tym roku jakoś tak się porobiło, że matki (i ojcowie) nie świętują, tylko protestują i żądają referendum.

Z życzeniami trwania bezustannie w dobrym samopoczuciu,
Małgorzata Sikorska

List od Pani Minister Anny Zalewskiej:

zrzut-ekranu-2017-05-24-o-12-49-14 zrzut-ekranu-2017-05-24-o-12-49-25