Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej Punkt S - Blog socjolożki Małgorzaty Sikorskiej

25.11.2015
środa

Która flaga jest najpiękniejsza?

25 listopada 2015, środa,

Premier Beata Szydło na pytanie, dlaczego flagi Unii Europejskiej nie są już tłem dla konferencji prasowych rządu, odpowiedziała, że i „posiedzenie polskiego rządu”, i „wypowiedź po posiedzeniu polskiego rządu będziemy realizować na najpiękniejszych, moim zdaniem, biało-czerwonych flagach”.

Pomijając rozważania nad sensem stwierdzenia: „realizowanie wypowiedzi na flagach”, warto zastanowić się przede wszystkim nad znaczeniem tej zmiany tła.

Oczywiście, nie można odmówić pani Premier (ani nikomu innemu) prawa do wyrażania własnych preferencji estetycznych nawet w stosunku do flag narodowych. To jest zresztą całkiem ciekawy temat i warto by się dowiedzieć, które flagi zdaniem pani premier są tylko trochę mniej ładne od polskiej, a które w ogóle są najbrzydsze.

I choć gust pani premier to interesujące zagadnienie, trzeba pamiętać, że symbole narodowe w przestrzeni publicznej (a już zwłaszcza w kontekście politycznym, jakim bez wątpienia są konferencje prasowe rządu) mają znaczenie polityczne, a nie dekoracyjne. Wywieszanie (lub nie) flag jest komunikatem o charakterze politycznym, a nie manifestacją gustu estetycznego. Wskazuje na to z jakimi wspólnotami czy wartościami politycy się utożsamiają, a z jakimi – w przypadku nagłego „zniknięcia” tych symboli – utożsamiać się przestali.

Pani premier oczywiście doskonale o tym wie i nieprzypadkowo nie „realizuje wypowiedzi” polskiego rządu „na flagach Unii Europejskiej”. Tak samo jak nieprzypadkowo polityce zagranicznej poświęciła w swoim exposé zaledwie kilka zdań. W tym kontekście jedynie za niedopatrzenie (przypadkowe niedopatrzenie?) można uznać, że w tym samym wystąpieniu jako źródło finansowania modernizacji kraju  wskazano na… „Po pierwsze środki europejskie.Zrzut ekranu 2015-11-25 o 10.49.42

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 44

Dodaj komentarz »
 1. Przecież pieniądze z Unii nam się należą jak psu buda za Grunwald, Jasna Gore, Wiedeń i Warszawę. To oczywista oczywistość. Unia powinna być szczęśliwa płacąc nam.
  Kultura polska od 200 lat jest rodzaju żeńskiego jak Matka Boska, królowa nasza i prawo do holdow i kasy jest nam po prostu przyrodżonę.
  Oj, nie rozumie Pani duszy prawdziwie polskiej i prawdziwie kobiecej.

 2. „Pani Premier oczywiście doskonale o tym wie…” że jest tylko paprotką. Ciekawe, kto naprawdę wpadł na usunięcie flag UE?

  Ten gest można interpretować jako wyraz narodowej dumy. Ale równie dobrze jako wyraz narodowej „murzyńskości”, by zacytować klasyka. Można UE traktować jak okupanta, można jak środek do ekspresji interesów narodowych na forum europejskim i światowym. Na razie p. Szydło przyjęła pierwszą optykę. Jednak gdy tylko Putin tupnie nogą, flagi wrócą z prędkością światła.

 3. Przecież miało być: „Polska dla Polaków – nie dla Europejczyków”.

  Więc jest. Trzeba jeszcze konsekwentnie dodać: „Europa dla Europejczyków – nie dla Polski”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Czy za noszenie w klapie marynarki miniaturki ( mini-mini) flagi EU mogę zostać obwołany zdrajcą Polski i w wyniku tego dostać po głowie ukochaną flagą biało-czerwoną (w wersji maxi) od prawdziwych Polaków?

 6. Dodam jeszcze, że jako urodzony Europejczyk czuję się w Polsce okupowany przez reżim reprezentujący Czystą Rasę Polską.

  Czas omijać ten kraj szerokim łukiem i poszukać sobie innej małej ojczyzny, w której mogę się czuć i Polakiem i Europejczykiem. W większości krajów na zachód od Odry tak się czuć (jaszcze) mogę.

 7. Ww. gest pokazuje, że RP zarządza w końcu władza, której zależy na interesach polskich miast niemieckich jak dotychczas.

 8. Szkoda, bo mnie się bardzo podobała flaga ZSRR. Z jakąż czułością ją wciągałem na maszt, oczywiście, jako berbeć w czerwonej chuście na szyi…

 9. Flaga UE z biało-czerwonym opornikiem i z hasłem „Europejczycy nie dadzą się wypchać z Polski” – to jest nawet myśl na swoisty ruch oporu wobec nowego reżimu Czystej Rasy Polskiej.

 10. „Czas omijać ten kraj szerokim łukiem i poszukać sobie innej małej ojczyzny, w której mogę się czuć i Polakiem i Europejczykiem.”

  Pelna zgoda. Z medialnego wrzasku ostanich 2 dni wynka ze Polska popiera terrorystow IS ! Polska popiera Turcje ktora wspomaga IS. Polska popiera Nato ktore wspomaga IS. Tzw walka zachodu z IS jest tylko pozorowana. Przed nalotami na pozycje IS saomoly zachodu zrzucaja ulotki o nadchodzacych bombowcach. Nieslychane. Polska to popiera i Polska popiera barbaryzm IS. Tylko aby zrobic Rosji na zlosc.
  Polska fraga moze rowniez byc flaga IS, podarte gacie i cokolwiek.

 11. Pani premier proponuje też przeczytać poniższe słowa:
  Cytat,,
  „Data 1 maja 2004 r. to jeden z najważniejszych dni w naszej narodowej historii. Przez wieki Rzeczpospolita była częścią politycznego Zachodu. W wielu wymiarach nasz kraj uczestniczył w jego życiu politycznym, kulturalnym i naukowym. Rozbiory Polski brutalnie przerwały ten stan. Pokolenia Polaków walczyły o to, by Polska niepodległa powróciła na należne jej miejsce w rodzinie wolnych narodów. Udało się to w roku 1918. Niestety, niepodległość nie trwała długo.

  Dwadzieścia lat temu historyczne czerwcowe wybory rozpoczęły nowy okres. Trzy miesiące później powołany został pierwszy niekomunistyczny rząd. W 1999 r. weszliśmy do NATO, a w roku 2004 potwierdziliśmy nasz sukces, stając się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Mamy prawo cieszyć się i być dumni, że aspiracje naszych przodków wypełniły się na naszych oczach. Jestem przekonany, że silna Polska w Europie to Polska sukcesu”.

  Te słowa wypowiedział 30 kwietnia 2009 r. prezydent Lech Kaczyński w telewizyjnym orędziu, mając obok dwie flagi – polską i unijną. Sześć miesięcy później podpisał traktat lizboński, kończąc proces jego ratyfikacji w Polsce. W tle też były flagi biało-czerwone i niebieskie z gwiazdkami.
  Przypominam to, bo obecna władza stale powołuje się na spuściznę Lecha Kaczyńskiego.

  Jeśli pozbycie się unijnych flag ma być częścią zapowiadanego przez PiS „wstawania Polski z kolan”, to rząd premier Beaty Szydło wybrał wyjątkowo groteskowy i odpychający sposób realizacji tego planu.,,
  Powyższy tekst jest cytatem z GW.

 12. Kobicino, jesteś wycięta z Głosu Robotniczego, Trybuny Ludu, albo jeszcze lepiej radzieckiej Prawdy. Wtedy prowokacja w postaci braku czerwonej flagi z sierpem i młotem byłaby komentowana słowo w słowo tak samo, przez identyczne mentalności.

 13. Polska flaga jest najpiękniejsza. Kim jesteś, Małgorzato Sikorska, jeśli tego nie wiesz? Niemką? Żydówką?

 14. Ta, przed którą i pan premier Tusk, i pani premier Szydło przemawiali w ważnych sprawach- proszę wrzucić do neta, wyjdzie całkiem sporo zdjęć, gdzie i w jednym, i drugim przypadku jest to biało- czerowona flaga na tle każdego z tych premierów.

  No ale jak opornik dostaje p. Kalisz, to cóż, trzeba zadawać takie pytanie, bo się nie wie 😀

 15. Gdy Pan polskiego wasala zadecyduje ze polska faga maja byc podarte gacie, polska flaga beda podarte gacie.

  @ Jacek, NH
  Obecna polska flaga jest symbolem polskiego debilizmu ostatnich 26 lat. Jest tam orzelek w koronie. Korona oznacza krolestwo a krolestwo nie ma nic wspolnego z demokracja. I jednoczenie partyjniactwo i media otumaniaja ze Polska jest demokracja. Polska nie ma nic wspolnego ani z krolestwem ani z demokracja. Ta obecna polska flaga nie jest wiec polska flaga. To wymysl pijackich orgii w Magdalence.

 16. Odwalcie się od p. premier Szydło, Beaty Szydło!
  Ona temu wszystkiemu nie jest winna, ona jest jedynie głośnikiem Jarosława Kaczyńskiego, dobrze opłacanym głośnikiem.

  Capito?!

 17. Gusty estetyczne pani premier Szydło są dobrze widoczne. Są liche. Licho się ubiera i licho zdobi. Są to gusta co do osoby. I o nich można i należy dyskutować. Chwalić lub obśmiewać.

  Gusta pani tej samej, bo ciągle Szydło, co do flag nie nadają się do dyskusji w przestrzeni politycznej. Nadają się do dyskusji prywatnej, lub osób prywatnych na forum publicznym.

  W przestrzeni politycznej, oświadczenia ciągle jeszcze tej samej pani Szydło co do podobania się, bardziej, mniej, lub wcale tej lub tamtej flagi są oficjalnym zezwoleniem rządu państwa polskiego, by każdy inny polityk,dowolnego kraju, taką dyskusję podjął i swoje gusty przedstawiał.
  Polska flaga państwowa będzie więc uznana za niegustowną tu i tam, albo za „źle się kojarzącą”, lub zbyt krzykliwą, zbyt banalną, nudną, przestarzałą, śmieszną.
  Tu i tam będzie zdjęta, jako niepoważne tło dla wypowiedzi poważnej, lub nie będzie konweniować z kolorem garnituru, lub garsonki innej pani premier.

  Pan premier, co się tym razem nie nazywa Szydło, ale prezydent, a nawet Duda, leci z wizytą oficjalną do Chin. By namawiać do zacieśniania stosunków przyjaźni i zaufania wzajemnego oraz robienia razem interesów. Tzn. interesów w Polsce przez Chińczyków, bo Polska nie ma interesów w Chnach i nie ma pieniędzy na chińskie sprawy, a Chiny mają pieniądze, więc dobrze by było, by miały je do wydania i w Polsce.

  Gust estetyczny pani premier Szydło, która jest panem prezydentem Dudą, albo odwrotnie, jest ten sam: pan Duda jedzie do Chin w koszulce z napisem „red is bad”. Czyli: co czerwone, to nędzne.

  Gust flagowy pani i pana jest taki, że flaga Chin ma kolor bardzo czerwony. Jest całkiem czerwona. W dodatku ma pełno radzieckich gwiazd.
  Dlatego też pani i pan z panią jadą do Chin z gestem przyjaźni oraz na żebry: dajcie coś z waszej forsy nam.

  Pan prezydent Szydło, pod nazwą premier Duda, nie lubi czerwonego.
  Jutro więc utnie pół polskiej flagi, demonstrując gust własny i prawidłowy. Zostanie coś nieskalanego wredną czerwienią: polskie państwowe prześcieradło.

 18. Przypomina się świetna piosenka o strzechach „Elity” z czasów słusznie zapomnianych:
  …nie angielskie, nie kreolskie
  tylko nasze, nasze polskie,
  nie austriackie, nie jakieś inne
  ale rodzinne, ale rodzinne…
  i rosyjska o nauce tańca, w którym robimy 2 kroki w lewo, 2 kroki w prawo, jeden do przodu i dwa do tyłu.

 19. Nie zdziwię się, jak wkrótce UE wstrzyma wypłaty dotacji dla Polski. Tutaj geniusz prezesa Kaczyńskiego zabłyśnie w całej pełni.

 20. Problem nie w tym, co znika – bo flagę UE można zdjąć i złośliwie upchnąć w szatni, wycofać z handlu, a ona będzie trwać, dopóki Europejczycy będą chcieli być Europejczykami, bo na tym polega w klasyfikacji ontologicznej tzw. byt intencjonalny. Problem jednakowoż w tym, co się wraz z tą nową estetyką może pojawić – portrety przywódców narodu w każdym urzędzie i salce szkolnej? Może już szkolą się bretschneiderowie 4RPbis, by czujnie sprawdzać, czy aby na któryś portret naczelnika-prezesa muchy nie s…

 21. Pani Szydlo, byc moze, chce pokazac jak to rzad bez zwloki realizuje program powstawania kraju z kolan. Jakimis osiagnieciami trzeba zablysnac wiedzac, ze inne obietnice wyborcze sa nie do spelnienia.

 22. Dobrze ze PIS nie pokazuje sie w obecnosci flagi tzw Uni. Unia kojarzy sie z;
  *brakiem najbardziej elementarnej demokracji. europejczyk nikogo nie wybiera. wladze Uni sa instalowane w kumoterski sposob. wybory do PE sa farsa. sam parlamet PE nie ma zadnej wladzy.
  *oficjalne unijne ‚struktury wladzy’ sa farsa bo wszystkim rzadza niemcy.
  *oficjalne unijne struktury wladzy i niemcy nie demonstuja elementachych charakterystyk przywodczych wobec istotnych problemow jak kryzys gospodarczy, amerykanki bandydtyzm w Europie i wokol Europy.
  *Unia jest stworzona tylko i wylacznie aby sluzyc niemcom i potrzbom niemieckiej gospodarki. Co widac, tylko niemcy maja dotatni bilans handlowy z krajow Uni.
  Kraje Europy Wschodniej sa tylko koloniami ustawionymi pod niemiecka ekspoatacje.
  * z koleii niemcy sa kraina okupowana prze amerykanskiego imperialiste. sa wasalami amerykanskiego imperializmu i wasalizm narzucaja krajom Uni. jest to haniebna postawa.

  Dlatego tez wszelkie uroczystosc pod flagami Uni sa aktem oczywistej zdrady. Czy z glupoty czy z ignorancji nie ma znaczenia.

 23. Unia Europejska to sztuczny twór, który w przeciągu najbliższych kilku lat rozsypie się niczym domek z kart. Polska to ponad tysiącletnie państwo , które będzie trwać dalej nawet po upadku UE. Wiec logiczne jest aby na 1szym miejscu zawsze stawiać dobro Polski i Polaków…a nie jak było przez ostanie 8 lat dobro pani Merkel.

 24. Krótko i na temat. … w narodzie polskim budzi się duch patriotyzmu, tak wielce tłumiony i zastępowany usilnie ideologia poprawności politycznej przez ostatnie 8 lat. Żydowskie media zaniepokojone tym faktem bija na alarm. Bo czego żyd boi się najbardziej? Nacjonalizmu (chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego).

 25. Z co będzie jak ten sztuczny twór Unia Europejska zażąda od tego tysiącletniego państwa zwrotu kasy którą to wyłożyła na dostosowanie tego tysiącletniego państwa do standardów świata współczesnego? Wyznawcy religii PIS to partia tęsknoty na furmanką na gumowych kołach.

 26. @brednie
  Odwal się od Żydów

  Podpisała
  Matka Boska z Jezusem

 27. Jakim to trzeba być idiotą, żeby wypisywać takie bzdury o braku sensu istnienia Unii Europejskiej. Bracia Polacy po praniu mózgu na masówkach prowadzonych przez działaczy PIS ruszajcie w europejski świat i jak święci apostołowie nawracajcie naszych rodaków do powrotu do kraju szczęśliwości. Niech rodacy zostawią tę Wielką Brytanię gdzie rządzą Niemcy, Niech rodacy zostawią tę Francję gdzie rządzą Niemcy. Niech rodacy zostawią te Włochy, Hiszpanię, Holandię gdzie rządzą Niemcy. Niech rodacy zostawią ten normalny świat w którym polityka i gospodarka nie idą w parze. W naszym ukochanym kraju gdzie „brak najbardziej elementarnej demokracji” z samego założenia nie istnieje 20-to letni chłopak po szkole średniej tylko dlatego że rodzice znają ministra staje się doradcą w MON dostając władzę nad armią, armią tysiącletniego państwa. Ciekawe dlaczego sam Pan Prezydent odradza rodakom powrót do takiego kraju. Prawdopodobnie dlatego, że powracający nie wytrzymaliby psychicznie tego będącego w każdych dziedzinach życia szacunku dla demokracji.

 28. ” Jakim to trzeba być idiotą, żeby wypisywać takie bzdury o braku sensu istnienia Unii Europejskiej ”

  Tu chodzi a taka Unie jaka obecnie jest. Stwor stworzony tylko na potrzeby i ambicje Niemcow.

  ” Ciekawe dlaczego sam Pan Prezydent odradza rodakom powrót do takiego kraju ”
  Bo ten kraj jest w ruinie. Zrujnowany 26 latami zdradzieckich rzadow i unijna eksploatacja. Zrujnowany 8 latami donkowego lajdactwa.

  Za polska korupcje, donkowe lajdactwo, za partyjny nepotyzm, za polskie deficyty budzetowe, za pplska biede, za zawieruche na Ukrainie za ktora glownie Polska zaplaci,,,, za to wszystko rowniez odpowiada Unia. Za brak przywodztwa, za brak strategii, za brak ambicji. Jak Unia smie zainstalowac takie figury jak Donek na czele Rady Europejskiej !!! By pograzyl zycie wszystkich europejczykow oczywiscie. Donek ktory zrujnowal Polske a wczesniej nawet kioskiem Ruchu nie kierowal. Gdyby Unia byla powana instytucja to nie dopuscila by takie Donki niszczyly kraje czlonkowskie. Unia narzucila by nakaz kwalifikacji i doswiadczenia na stanowiskach publicznych. Ale wlasnie tego nie chca. Jak wiemy kazdym dupkiem latwiej manipulowac i dlatego Donek byl i jest im przydatny.

 29. Panie axiom1, a co na to lekarz?

 30. Nie czytałem Pani podręcznika (inny zawód) „Współczesne społeczeństwo polskie” ale mogę się założyć, że niedługo wyjdzie (jak pozwolą) następne wydanie, gruntownie zmienione. 🙂
  Dla socjologa to co się dzieje teraz w kraju to chyba raj na ziemi. Ta szczerość w oczach i wypowiedziach na zasadzie tak, jestem sobą, ksenofobom i antysemitą i tego się nie wstydzę. Władza i kościół są po mojej stronie.
  Próbuję nie dać się sprowokować, ale co robić skoro nawet w psychiatrykach jak się okazuje jest nieograniczony dostęp do internetu. 🙂

 31. Polska flaga jest najpiękniejsza: prosta, elegancka a połączenie barw białej i czerwonej jest bardzo gustowne, ma też swoje korzenie co najmniej w średniowieczu oraz sprawdza się nie tylko w Polsce, ale także n.p. w Monako i Indonezji czy też we Frankfurcie nad Menem. Flaga unijna jest zaś zwyczajnie brzydka, a poza tym to nawiązuje ona zbyt wyraźnie do religii chrześcijańskiej a dokładniej rzymsko-katolickiej (niebieski, „maryjny” kolor, żółte „papieskie” gwiazdy w liczbie 12, czyli tyle co apostołów), a więc z definicji dyskryminuje ona wyznawców innych religii i niewierzących, a więc jest ona zdecydowanie do wymiany.

 32. Jana Dam 1948
  Jako członek UE oraz NATO Polska nie jest dziś w pełni suwerenna, jako że ma ona swą suwerenność poważnie ograniczoną przez podległość Brukseli: zarówno w ramach UE jak też i NATO. Poza tym, Polska traci także finansowo należąc do UE. Fakty są bowiem takie, że w latach 2007-13 Polska otrzymała 91 mld euro dotacji, czyli około 364 mld zł, a więc około 60 mld zł rocznie. Ale od tego trzeba odjąć:
  – składkę unijną w wysokości 22 mld euro (88 mld zł), czyli około 15 mld zł na rok;
  – koszty dodatkowej unijnej biurokracji w wysokości około 1 mld euro (4 mld zł) na rok oraz
  – transfer zysków z Polski, który szacuje się na 97-104 mld zł rocznie.
  Tak więc bilans roczny wynosi:
  I. PRZYCHODY: Dotacje 60 mld zł na rok.
  II. ROZCHODY: Łącznie 119 mld zł na rok:
  – składka unijna: 15 mld zł na rok.
  – koszta uzyskania przychodu z Unii: 4 mld zł na rok.
  – transfer zysków z Polski za granicę: 100 mld zł na rok.
  SALDO: 60 – (15+4+100) = 60 – 119 = -59 mld zł na rok.
  Ponieważ w Polsce jest obecnie nie więcej niż 36 mln ludności, to członkostwo w Unii Europejskiej kosztuje przeciętnego Polaka około 1639 zł rocznie, czyli mniej więcej medianę jego miesięcznego wynagrodzenia i to bardziej brutto niż netto. Gdyby Polska wystąpiła z Unii, zostając przy tym, jak n.p. Szwajcaria czy Norwegia w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) i Strefie Szengen, to Polacy dalej mieli by swobodę podróżowania po Europie i możliwość łatwego podjęcia pracy na zachodzie Europy, a w polskim skarbie państwa znalazło by się dość pieniędzy, aby nie tylko wypłacać te 500 zł miesięcznie na każde dziecko.
  Źródła danych: ogólnie dostępne statystyki Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny), Banku Światowego (World Bank) i Międzynarodowego Funduszu Monetarnego (International Monetary Fund).

 33. Witold
  26 listopada o godz. 13:55 971

  Prawdziwi Polacy wreszcie wstają z kolan. I pokazują swoją zawartość.

 34. Axiom
  Na polskiej fladze państwowej nie ma orła w koronie. Pomyliła ci się wyraźnie flaga państwowa z godłem państwowym i banderą. Banderę, czyli flagę z godłem po raz pierwszy ustanowiono 1 sierpnia 1919 i początkowo przeznaczono tylko dla polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych oraz statków handlowych. W latach 1928–1938 była ona tylko banderą handlową – wynikało to z faktu, że flaga biało-czerwona była i jest do dziś jedną z flag Międzynarodowego Kodu Sygnałowego używanego do sygnalizacji na morzu (flaga biało-czerwona to flaga „H”, oznaczająca, jako sygnał jednoliterowy: „Mam pilota na statku”), zatem aby odróżnić od niej polską banderę, dodano godło. Od roku 1938 ponownie używają jej polskie instytucje państwowe za granicą. Dekret z 7 grudnia 1955 potwierdził ten zakres używania flagi, rozszerzając go na lotniska cywilne, porty lotnicze oraz polskie samoloty komunikacyjne za granicą. Ustawa z 31 stycznia 1980 rozszerzyła zakres używania flagi także na kapitanaty i bosmanaty portów. Modyfikacją flagi państwowej z godłem jest bandera wojenna ustanowiona po raz pierwszy ustawą z 1 sierpnia 1919 roku. (Wikipedia).

 35. Azur
  Już ci tłumaczyłem, że na członkostwie w UE to Polska traci ok. 60 mld zł na rok. To samo odnosi się do wypowiedzi xxl1959.

 36. Zapewne panie Premier pomylila domowe fieranki z flagami
  narodowy … biedna kobieta ma niestety takie kuchenne
  „przyzwyczajenia” .A moze jednak pomylila rowniez profesje ?
  ?Pozdrawiam

 37. Odwracanie kota ogonem. Polska traci, młodzi pragną ułożyć sobie życie za granicą i uciekają z całymi rodzinami, a oświecony Prezydent głosi, że nie warto do Polski wracać. PGR-y jak nic nie robiły tak nic nie robią i piją „mamrota”. Bida z nędzą zazdrości tym co zapieprzają po nocach, faszyści z pochodniami robią zadymy na stadionach a dla sportu palą tęczę pod sztandarami Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, a ktoś tu porównuj nas do Szwajcarii i Norwegii. Zajady mi popękają. Wyobraźcie sobie Kaczyńskiego, prawie DUCE, w Szwajcarii – dla spełnionych tego marzenia darmowe miejsce w domu wariatów.

 38. xxl1959
  Gdyby nie „reformy” Balcerowicza, to młodzi Polacy nie musieli by szukać pracy zagranicą, nie byłoby też problemu z byłymi pracownikami zamkniętych przez Balcerowicza PGR-ów, nie byłoby więc też w Polsce faszystów. Cytuję klasyka, czyli Wilhelma J. Clintona; „ekonomia, głupcze!” Nie bierz tylko przypadkiem tego ostatniego wyrazu z cytatu do siebie.

 39. Ach?-Polonia
  Przypominam ci tylko, że znieważenie Flagi Polski to jest występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Art. 137 § 1 Kodeksu karnego w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy.

 40. Lemologu sieroto. Nie rob mi wykaldow na temat flagi. Popros kogos zeby ci wytlumaczyl moj komentarz i dopiero wtedy odpowiedz na temat.

 41. 26 listopada o godz. 22:40 980
  to co pan produkuje to typowa polska- pisowska ciemnota ,
  ktora twierdzi ze jesli ktos chce rowniez flage Eu Europejska
  obraza polska …
  NIEpozdrawiam

 42. Axiom, Polonia
  Skąd u was tyle agresji i nienawiści do innych ludzi? Żal mi was, bo trudno jest przecież żyć nienawidząc wszędzie wszystkiego i wszystkich. 🙁
  Poza tym nie ma czegoś takiego jak „flaga europejska” – jest tylko flaga Unii Europejskiej (UE), ale przecież Europa to jest coś znacznie więcej niż UE! Przypominam, że największe państwo Europy, czyli Rosja, nie jest w UE, a więc prawidłowo, to UE powinna się nazywać, przynajmniej obecnie, Unią Zachodnioeuropejską.

 43. Lemologu, wpychasz sie miedzy wodke i zakaske a nie potrafisz ani wypic ani zjesc. Blogowe debaty wykorzystujesz tylko po to aby wkleic cos co wyszukales w wikiedii i w 99% nawet nie na temat. Uprawiasz klasyczny blogowy huliganizm.

 44. axiom
  Po raz kolejny – pisz na temat i nie używaj „argumentacji” typu ad personam. 🙁
  A wyraz CHULIGAN pisze się po polsku przez CH: http://obcyjezykpolski.pl/?page_id=4668

 45. @xxl1959
  „Panie axiom1, a co na to lekarz?”

  Niestety nasi szanowni pacjenci zgodnie z prawem mają nieograniczony dostęp do internetu.

  Prof. dr hab. n. med. Itd. itp. cdn. lekarz – psychiatra
  Dom wesoły – Tworki

css.php